A C-vitamin nemigen befolyásolja a náthát
Egy metaanalízis, amelyben 72 vizsgálat adatait elemezték, arra jutott, hogy bár a C-vitaminnak konzisztens, de kis mértékű hatása van a nátha tartamára, a nátha incidenciáját nem befolyásolja, kivéve azokban a személyekben, akik rövid, extrém fizikai stressznek vannak kitéve.
Az áttekintést január 31-én publikálták a Cochrane Database of Systemic Reviews-ban.
„Már 70 éve vita tárgya, hogy a C-vitamin (aszkorbinsav) alkalmas-e a nátha megelőzésére és kezelésére” – írta dr. Harri Hemilá, PhD, a Helsinki Egyetem biokémiai tanszékének munkatársa és egy kollégája. Azt, hogy a C-vitamin használható lehet légúti fertőzésekben, már az 1930-as években, a C-vitamin izolálása után alig valamivel már felvetették. A C-vitamint szedő személyek száma az 1970-es években nőtt meg drámaian, amikor Linus Pauling, Nobel-díjas tudós korábbi placebokontrollos vizsgálatokat idézve arra a következtetésre jutott, hogy a C-vitamin megelőzheti a náthát, és ha már kialakult a betegség, akkor enyhítheti annak tüneteit.
Mégis, mindmáig sok ellentmondás övezi azt a gondolatot, hogy a C-vitaminnak ilyen hatása lenne.
A mostani vizsgálat szerzői meg akarták világítani ezt a kérdést, és ezért számos adatbázis felhasználásával (CENTRAL, MEDLINE, EMBASE, CINAHL, LILACS, Web of Science) 72 olyan placebokontrollos tanulmányt elemeztek, amelyeket 1966 óta végeztek. Kizárták azokat a tanulmányokat, amelyek során a személyek 0,2 g/nap adagnál kevesebb C-vitamint kaptak.
A tanulmányok közül 29-nek –összesen 11 306 résztvevővel – annak megállapítása volt a célja, hogy hogyan alakul a náthásság kockázata, ha a személy C-vitamint szed. A mostani vizsgálat azt állapították meg, hogy az összesített kockázati arány (RR, risk ratio) 0,97 volt (95%-os megbízhatósági tartomány [CI, confidence interval]: 0,94–1,00), azaz a C-vitamin nem szignifikánsan, csupán 3%-kal csökkentette a nátha kockázatát.
Azt az 5 tanulmányt tekintve azonban, amelyek olyan személyekben vizsgálták a C-vitaminnak a nátha rizikójára gyakorolt hatását, akik extrém fokú fizikai tevékenységet végeztek (maratoni futók, síelők, katonák, akik a sarkvidéken gyakorlatoztak), az összesített RR 0,48 volt (95%-os CI: 0,35–0,64), azaz a nátha kockázata szignifikánsan, 52%-kal csökkent a C-vitamint szedőkben.
Ami a C-vitaminnak a tünetek tartamára gyakorolt hatását illeti, ezzel kapcsolatban a kutatók 31 tanulmány (9745 nátha epizód) adatait tekintették át, és arról számoltak be, hogy a nátha alatti C-vitamin szedés (napi 1–2 g) felnőttekben kb. 8%-kal, gyermekekben 14%-kal rövidítette meg a tünetek időtartamát.
Az elemzett tanulmányok közül 7 a nagy adag (akár 8 g/nap) C-vitamin terápiás hatásával foglalkozott összesen 3249 nátha epizódot vizsgálva. Az összesített adatok nem igazolták, hogy ez a kezelés konzisztensen megrövidítette volna a nátha időtartamát vagy enyhítette volna tüneteit.
A szerzők azt a következtetést vonták le mindebből, hogy nem indokolt az általános populációban a C-vitamin szedése náthában vagy annak megelőzése végett, viszont hasznos lehet azoknak, akik rövid ideig tartó, nagy erőfeszítést igénylő fizikai munkát végeznek. Ugyanakkor érdemesnek tartják – tekintve a C-vitamin olcsóságát és biztonságosságát –, hogy az egyes emberek C-vitaminnal kezeljék magukat nátha esetén, és maguk tapasztalják ki, hogy ez jó hatással van-e rájuk.
Forrás: Medscape