A colorectális adenomák kimutatásának lehetőségei
A colorectális adenomák kolonoszkópos kimutatásában a „linked-color” színes technika találati aránya jócskán meghaladja a tradícionális technikákét.
- Vastagbélrák polipeltávolítás után
- A colon polypok submucosa-inváziójának megítélése – új szakmai irányelvek
- Milyen életkortól szűrjük a vastagbél megbetegedéseit?
- Milyen helyzetekben végzendő kolonoszkópia az általános szűrési ajánlásokon túl?
- Megelőzés és szűrővizsgálatok a gasztroenterológiában
- Endoszkópos polyp-diagnosztika
Brazil szakemberek 205 felnőtt személy szűrési céllal végzett kolonoszkópiája során összehasonlították a „linked-color imaging” (LCI) technika és a két tradicionális technika (white-light imaging (WLI) és a blue-laser-bright imaging (BLI) eredményességét a kolorektális adnomák kimutatásában. Az LCI egy relatíve új képerősítő eljárás, melynek során az adenomatosus elváltozások pontosabb igazolása érdekében növelik a nyálkahártya kontrasztját - írták le Dr. Carlos EO dos Santos (Pontifícia Universidade Católica do Rio Grande do Sul in Porto Alegre) és munkatársai a Journal of Clinical Gastroenterology c. lapban. LCI technika használatával a léziók jóval vaszkularizáltabbak, ilyen módon a kapillárisokban lévő hemoglobin miatt vörös színben mutatkoznak, míg a léziót körülvevő mucosa fehér színű marad.
A 205 beteget WLI-re (70 beteg), BLI-bright-ra (66 beteg), vagy LCI-re(69 beteg) randomizálták. Összesen 251 adenomát találtak, melyből 112-őt LCI-vel, 71-et WLI-vel, 68-at BLI-Bright-tal igazoltak. Az ADR szignifikánsan magasabb volt az LCI-vel vizsgáltaknál a WLI csoporthoz képest (71% vs 52,9%, P=0,04). Az LCI- vel vizsgáltaknál szintén magasabb volt az ADR arány, de nem szignifikánsan (71% vs 62,1%, P=0,28). A WLI és a BLI-bright csoportok között nem volt szignifikáns különbség.
Betegenként általában 1,17 adenomát mutattak ki: technikától függően LCI-vel 1,62, WLI-vel 1,01 és BLI-bright-tal 1,03 adenomát igazoltak (P=0,02). Mindhárom eljárással kb. 10-11 percig tartottak a beavatkozások. Nem volt eltérés az adenomák mérete és megjelenése között, illetve a rögzült, csipkézett adenomák, vagy polypusok között sem. A kutatók azt a magától értetődő következtetést vonták le, hogy „a nyálkahártya jobb látási viszonyai kulcsszerepet játszanak a daganatos betegségek felismerésében”, az LCI kedvezőbb technika a WLI-nél a kolorektális adenomák kimutatásában és a betegenként igazolható adenomák számának tekintetében is. Természetesen további randomizált vizsgálatok szükségesek a fenti eredmények igazolásához, valamint ahhoz, hogy a képerősítős technika az ADR-ek kimutatásában meghaladja a többi technikát.
Dr. Atsushi Sakuraba (University of Chicago) egy interjúban elmondta, hogy a kolonoszkópia a kolorektális rákszűrés és prevenció legjobb módszere, viszont van bizonyos veszélye: el lehet nézni egy adenomát, ezért a detekciós arány javítása érdekében új módszerekre és technikákra van szükség. A linked-color képalkotással a nyálkahártya felszíni kontrasztja növelhető, több adenomatosus eltérés mutatható ki a fehér fényű endoszkópiához (WLI-hez) képest, így ezek az eredmények nem voltak meglepőek. Az LCI a színek kontrasztjának növelése által tisztább és fényesebb képet ad, mint az a keskeny sávú, vagy BLI képalkotással elérhető. Viszont nem minden centrumban van az endoszkóp LCI-vel felszerelve, ami miatt nincs széleskörű használatban. Dr. Ziad F. Gellad (Duke University, Durham, N.C.) kommentárjában kifejtette, hogy az adenoma detekciós arány növelésével kevesebb rákot fogunk elnézni és csökkenni fog a kolorektális rák mortalitás is, ezért minden ADR-t növelő eszköz javítja a kolorektális rák prevencióját. Az azonban meglepte, hogy a szűrésre kerülő brazil személyeknél milyen magas volt (62%) az ADR aránya. Még nem eléggé értjük a szűrésre kerülő populációnak a demográfiai jellegzetességeit.
A fentieket 3 további közlemény is igazolja: az olasz, Paggi-féle tanulmányban 649, széklet immunokémiával (FIT-tel) pozitívnak bizonyult felnőtt személynél 326 esetben LCI-t, 323 személynél WLI-t végeztek. Az adenoma detekciós arány (ADR) előbbieknél 51,8%, utóbbiaknál 43,7% volt, ami RR 1,19-nek felel meg (95%CI 1,01-1,40). Végső következtetésként kijelentették, hogy a szűrő jellegű kolonoszkópiára kerülő FIT-pozitív betegeknél az LCI rutin használata növeli az adenoma detekciós arányt. A másik, kínai közleményben (Min) 141 beteget lehetett kiértékelni: a polipok és az adenomák kimutatásának tekintetében egyaránt szignifikánsan eredményesebb volt az LCI a WLI-nél. A harmadik, japán közlemény (Shinozaki) 7 tanulmány metaanalízisét tartalmazta. Az LCI szignifikánsan magasabb arányban mutatta ki kolonoszkópia során a polypokat (P<0,001) és az adenomákat is (P<0,001)].
Forrás:
Slete H. Linked-color imaging outperforms other modalities at adenoma detection. Medscape Medical News. October 01, 2021.
Dos Santos C, Malaman D, Anciniegas Sanmartin I, et al. Effect of linked-color imaging on the detection of adenomas in screening colonoscopies. J Clin Gastroenterology Aug 18, 2021.
Paggi S, Radaelli F, Senore C, et al. Linked-color imaging versus white-light colonoscopy in organized colorectal screening program. Gastrointest Endosc. 2020 Sepr;92(3):723-730.
Min M, Deng P, Zhang W, et al. Comparison of linked color Imaging and white-light colonoscopy for colorectal polyp detection: a multicenter, randomized, crossover trial. Gastrointest Endosc. 2017 Oct;86(4):724-730
Shinozaki S, Kobayashi Y, Hayashi Y, et al. Colon polyp detection using linked color imaging compared to white light imaging: Systematic review and meta-analysis. Dig Endosc. 2020 Sept;32(6):874-881.