Vastagbélrák polipeltávolítás után
A csak részlegesen eltávolított kolorektális polipok gyakran kiújulnak és nem egy esetben daganatos elváltozást eredményeznek.
A kolonoszkópia során eltávolításra kerülő polipok helyén nem kevés esetben maradhat egy kevés daganatos szövet. A rezekciós szélek szöveti feldolgozása polip-maradványokat tartalmazhat – a látszólag teljes eltávolítás ellenére is. Egy új vizsgálat szerint a nem teljes rezekció után jóval nagyobb a valószínűsége, hogy az követési időszakban végzett kolonoszkópiák során ismételten polipot találnak.
Az Annals of Internal Medicine-ben 2021 augusztusában megjelent Complete Adenoma REsection (CARE) vizsgálatban 166 résztvevő szerepelt, akinek kolonoszkóppal észlelt vastagbélpolipját eltávolították. A betegkövetés során ismételt kolonoszkópia történt a következő években, és jóval gyakrabban lehetett az eredeti polip területén metchron daganatot észlelni, ha az eredeti polip-rezekció nem volt komplett – a komplett eltávolításhoz képest (52% versus 23%). Leginkább akkor történt inkomplett rezekció, ha az eredeti polip mérete meghaladta a 10 mm-t (18% vs. 3%). Annál a 32 betegnél, akinél a vizsgálat során legalább egyszer inkomplett rezekció történt, a követési idő alatt háromszor több polip jelentkezett. Ugyanakkor a követés során egyszer sem láttak rákos, vagy high-grade diszpláziás kiújulást.
Ennek ellenére Dr. Heiko Pohl és munkatársai, a CARE vizsgálat szerzői úgy vélik, adataik „komolyan megerősítik” azt a hipotézist, mely szerint a visszamaradt polip-szövetek egy daganatos polip megindulásában, tágabb értelemben egy „intervallum” kolorektális rák keletkezésében játszanak szerepet. A kolonoszkópiás polipeltávolítást követő daganat kialakulásának oka talán az lehet, hogy a polipokat nem kompletten távolítják el. De az is elképzelhető, hogy az eredeti helyen nehezen észrevehető léziók vannak, amik aztán szintén felelősek lehetnek a rák kolonoszkópia utáni megjelenéséért.
Egyáltalán nem meglepő, hogy a követési idő alatt a polipmaradványok újabb polipként jelennek meg, de a polipok kiújulásának két csoportja eltér egymástól. Erőfeszítéseket kell tenni annak érdekében, hogy a polipokat biztosan kompletten távolítsuk el, és ne csak úgy higgyük, hogy az eltávolítás tökéletesen sikerült. A két akadémiai központban 2009 és 2012 között végzett CARE vizsgálatban a daganatos polipok látszólagos komplett eltávolítása ellenére kb. 10%-ban maradtak a reszekciós szélekben daganatos szövetek. A kutatók elsősorban az 5-20 mm nagyságú, nem kocsányos kolorektális polipok elektrokauteres hurokkal történő „rutin” eltávolítására figyeltek. Inkomplett rezekció után 1 éven belül ismételt kolonoszkópiát javasoltak, komplett rezekció után a guideline-ok által javasoltakat követték. Inkomplett rezekció után átlagosan 17 hónap múlva, komplett rezekció után átlag 45 hónap múlva történt a kontroll vizsgálat. Dr. Pohl szerint ezek az eredmények rávilágítanak annak a fontosságára, hogy lehetőleg komplett rezekció történjék, mivel anélkül statisztikailag szignifikánsan növekszik az előrehaladott rák megjelenése. „Egy nagy polip inkomplett eltávolítása utáni rövid időszak gyors növekedésre utal még akkor is, ha a szövettan nem mutat előrehaladott jellemzőket.” A polipok eltérései és a betegek sajátosságai is befolyásolhatják az eredményeket, csakúgy, mint az, hogy a kontroll endoszkópiát végző orvos valószínűleg jobban, alaposabban figyeli azt a vastagbél-szakaszt, ahol előzetesen inkomplett rezekciók történtek. És az is elképzelhető, hogy az a kolonoszkópos orvos, aki inkomplett rezekciót végzett, elnézte a polipot, amit aztán a kontroll kolonoszkópia során detektálnak. A detekciós és a rezekciós készség (gyakorlat, ügyesség) nem feltétlenül esik egybe.
A rezekció célja a polip egyből, tiszta szélekkel történő eltávolítása – bár tudjuk, hogy a vizsgálatban történt eltávolítási technikák közel sem voltak tökéletesek. Kérdés, hogy a régi technikákat kell tökéletesíteni, vagy újabb, fejlettebb technikákat (endoszkópos submucosa dissectio) kell alkalmazni, melyek hatásosak, de – nem jártas kezekben - magukban hordozzák a bélfal perforációjának kockázatát is.
A megfigyelések legfőbb tanulsága az, hogy meg kell találni a polipokat a vastagbélrák kialakulásának megelőzése végett, de a CARE vizsgálatból az is látszott, hogy mennyire fontos a polipok komplett eltávolítása. A mindennapi gyakorlatban ennek érdekében finomítani kell a szükséges készségeket és technikákat. Szakértők által végzett video-bemutatók segíthetnek ebben. „Komolyan hiszünk a minőségi értékelésekben” – jelentette ki Dr. Pohl.
Forrás:
Remaly J. Colorectal polyps often recur after incomplete resection. Medscape Medical News. August 09, 2021.
Pohl H, Anderson JC, Aguilera-Fish A, et al. Recurrence of colorectal neoplastic polyps after incomplete resection. Annals of Internal Medicine. Published August 10, 2021. https://doi.org/10.7326/M20-6689