A csecsemőre figyelj, ha eteted!
Az anyák figyelmét leginkább a modern technológiai eszközök vonják el a csecsemő etetése közben, de továbbra is kérdés, hogy ez hogyan befolyásolja a gyermek életét.
Egyre nagyobb érdeklődés irányul annak tisztázására, hogy a modern technológia miként befolyásolja a szülő−gyermek interakciókat, ugyanakkor kevesebb vizsgálat foglalkozott azzal, hogy az miként hat ezekre az interakciókra a csecsemő etetése során. A kérdés megválaszolására a California Polytechnic State University kutatói a Journal of Nutrition Education and Behavior című lapban a közelmúltban nyilvánosságra hozott tanulmányukban a Special Supplemental Nutrition Program for Woman, Infants, and Children (WIC) résztvevői körében elemezték azokat a tényezőket, melyek elvonják az anya figyelmét a csecsemő anyatejes vagy tápszeres táplálása közben. Azt is elemezték, hogy az anyához vagy a csecsemőhöz kapcsolódóan vannak-e olyan faktorok, melyek összefüggésben állnak az olyan csecsemőtáplálási alkalmakkal, amikor valami elvonja az anya figyelmét.
Ebben a vizsgálatban a csecsemőtáplálási vizsgálatban részt vevő anyákat (n = 75) kérték fel arra, hogy 1−6 hónapon keresztül vezessenek naplót a csecsemőtáplálási szokásaikról. Az anyák életkora 18 és 40 év közé esett, és nem fordult elő körükben terhességi cukorbetegség, illetve terhességi vagy szülési szövődmények. A csecsemők egészségesek voltak, mind időre születtek, nem voltak 6 hónaposnál idősebbek, és még nem kaptak szilárd táplálékot. Az anyák feljegyezték az etetés hosszát, módját (anyatej vs. tápszer) és mennyiségét, illetve azt, hogy mi mással foglakoztak etetés közben. A kérdőív kérdései kiterjedtek a csecsemő viselkedésére, illetve az is, hogy az anya milyennek ítélte meg a csecsemő evését.
„Az etetések 43 százalékában jelezték az anyák, hogy valami elvonta a figyelmüket,ezen belül 26 százalékban valamilyen modern technológiai eszköz, míg 17százalékban nem technológiai jellegű tényező vonta el a figyelmüket” – emeli ki a vizsgálatot vezető dr. Alison Ventura. A technológia okozta figyelemelterelés leggyakoribb oka tévénézés, illetve okostelefon, tablet, számítógép vagy más eszköz használata volt.
Egyéni szintre lebontva: az anyák 92 százaléka számolt be arról, hogy egy vagy több etetési alkalommal elvonta valami a figyelmét, ezen belül 83 százalékban valamilyen technológiai eszköz használata volt az ok. Gyakoribb volt a bármilyen típusú figyelemelterelés aránya azok között, akiknek egynél több gyermekük volt, illetve gyermekük nagy étvágyú volt. A technológiai eszköz okozta figyelemelterelés inkább az etnikai kisebbséghez tartozókat jellemezte, illetve rizikófaktornak számított ebből a szempontból a csecsemőtáplálás stílusa, a csecsemő fiatalabb kora, illetve a csecsemő étvágya is. Nem mutatott ugyanakkor szignifikáns korrelációt az etetés közbeni másra figyeléssel a táplálás módja (anyatej vs. tápszer), az iskolázottság, a testtömegindex, illetve a csecsemő neme, tápláltsági állapota és a hőmérséklet.
A mostani adatok alapként szolgálhatnak további kutatásokhoz annak tisztázására, hogy a megosztott figyelem mellett végzett csecsemőtáplálás miként befolyásolja – ha egyáltalán befolyásolja – az etetés közbeni interakciók minőségét rövid távon, valamint a csecsemő evésmagatartását és önszabályozó képességeit hosszú távon. A jövőbeni kutatások tapasztalatai segíthetnek a gondozóknak, hogy megértsék a csecsemők jelzéseit és ezekre megfelelően reagáljanak.