A dohányzás ártalmasságát jelző képek segítik a leszokást
A dohányzás a halál leggyakoribb megelőzhető oka. Amerikai kutatók több ezer dohányzó emberen vizsgálták a cigarettázás veszélyességét jelző képek és szövegek hatását. A riasztó szövegek eredményessége elmaradt az elrettentő képek leszoktató hatásától.
A megelőzhető mortalitás legfontosabb tényezője a dohányzás. Az amerikai statisztika évente csaknem félmillió ember korai halálát írja a nikotinszenvedély rovására. A hazai adatok sem megnyugtatóak: az Európai Unióban a magyar férfiak halálozása a negyedik helyen áll, de ami még riasztóbb, a gyengébb nem halálozásában az Unióban a második helyett foglaljuk el: Európában csak a görög nők szívnak több cigarettát, mint a magyarok. Nálunk a férfiak egyharmada, a nők egynegyede tartozik a rendszeresen dohányzók közé.
A dohányzás okozta mortalitás nemcsak azért tragikus, mert megelőzhető volna, hanem igen tekintélyes gazdasági károkat is okoz. A közelmúltban lengyel kutatók számolták ki, hogy országuk bruttó hazai termékének (GDP) mekkora hányadát emészti fel a dohányzás. Adataik szerint ez a GDP 2,6%-a, ami több, mint Németország, Svédország vagy az USA vesztesége. Korábbi számítások szerint (2004) a dohányzás okozta gazdasági veszteség a magyar GDP 1,7%-ának felelt meg.
Sokan vitatják a cigarettadobozokon olvasható, a cigarettázással összefüggő halálozásról szóló közlést és a dohányzás okozta egészségkárosodásokat ábrázoló képek bemutatását. Nemrég az egyik hazai tévéhíradóban több megkérdezett személy is azt mondta, hogy ennek hatására az emberek nem hagyják abba a cigarettázást. Az Egyesült Államokban most az Észak-carolinai Egyetem kutatói több ezer dohányzót kérdeztek meg és követtek egy hónapon át annak tisztázása céljából, hogy a halálos veszélyre való szöveges figyelmeztetésnek, illetve a riasztó képi ábrázolásnak milyen hatása van a szenvedélyes dohányosokra. Vizsgálatuk eredményét a JAMA Internal Medicine szakfolyóirat közölte.
A Noel T. Brewer vezette munkacsoport 2149 krónikus dohányost vont be a vizsgálatba. Az elsődleges végpont az volt, hogy hányan próbálnak meg közülük leszokni a szenvedélyükről. A tanulmányt a résztvevők 88%-a (n=1901) fejezte be, átlagos életkoruk 39,7 év volt. A randomizált vizsgálati alanyok felének a cigarettásdobozán a négy kijelentés egyike szerepelt, ami az amerikai cigarettásdobozokon kötelezően tudatja, hogy a cigarettázás következménye halál lehet. A másik csoport olyan dobozban kapta a cigarettát, melyen négyféle, a dohányzás káros hatását bemutató, elrettentő kép is szerepelt. A résztvevőkkel a doktorok hetenként találkoztak, a vizsgálat végén pedig részletes megbeszélés történt.
Az elrettentő képeket néző vizsgálati alanyok sokkal gyakrabban próbáltak szakítani a cigarettázással, mint a képben nem ábrázolt fenyegető kijelentéssel találkozók (40% vs. 34%, esélyhányados [OR]: 1,29, 95%-os MT: 1,09–1,54). A hatás minden demográfiai alcsoportban hasonló volt. A vizsgálat befejezése előtt egy héttel is szignifikánsan több résztvevő szakított a cigarettával a képeket szemlélők közül, mint a másik csoportban (5,7% vs. 3,8%, OR: 1,53, 95%-os MT: 1,02–2,29). A képekkel leszoktatni kívánt dohányosok gyakrabban gondoltak a cigarettáról való lemondásra, többször beszéltek erről.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy ez a kedvező hatás szerény, de figyelembe véve a dohányzók hatalmas tömegét, az eredmény közegészségügyi jelentősége mégis számottevő. A cigarettához kötődő emberek szenvedélyét nehéz megszakítani. A goromba leszoktatási kísérletek gyakran ellenhatást ébresztenek. Nem véletlen, hogy a World Heart Association klinikai tanácsa azt javasolta, hogy a krónikus dohányosokkal igen figyelmesen kell ezt a kérdést megbeszélni, esetleg élve azzal az érvvel is, hogy „szívja a cigarettát nyugodtan – a tüdőrák gyógyítja a dohányzást”.