A dohányzás káros volta már fél évszázada ismert
Az Egyesült Államokban már fél évszázada tudták, hogy a dohányzás tüdőrákot és alacsony születési súlyt okoz és erre fel is hívták a lakosok figyelmét. Akkor még a kardiovaszkuláris betegség nem szerepelt a listában.
Ötven éve, 1914. januárban az Egyesült Államok egészségügyének vezetője figyelmeztette az embereket, hogy a dohányzás ártalmas az egészségre: tüdőrákot okozhat, alacsony születési súlyhoz vezethet és általában növeli a halálozás esélyét.
Az akkori adatok alapján a kardiovaszkuláris betegségek még nem kerültek be ebbe a bűnlajstromba, amely azóta lényegesen kibővült. Annak ellenére, hogy a fejlettebb országokban a dohányzók aránya mind a nők, mind a férfiak körében csökkent, a dohányzók száma Európa nagy részén még mindig igen magas.
European Heart Journal szerkesztőségi közleménye kiemeli, hogy Görögországban, Bulgáriában és Macedóniában a dohányosok aránya még mindig 38% a férfiak és, 36-37% a nők körében. Büszkék mi sem lehetünk: a 2012-ben közölt statisztika szerint Magyarországon a férfiak 32,3 %-a, a nők 23,5 %-a rabja e szenvedélynek. Még riasztóbb, hogy a 13-15 éves iskolások 25%-a dohányzik és meglepő, hogy a fiúknak 21,5%-a, a lányoknak azonban 23,6%-a dohányzik.
A fejlődő országokban az iszkémiás szívbetegség okozta szervi károsodással élők aránya 60%-kal, agyi katasztrófa okozta szervi károsodással élőké pedig 35%-kal emelkedett és ebben a dohányzásnak alapvető szerepe van.
Az Egyesült Államokban a dohányzás csökkentésére irányuló program az élet minden területén szünet nélkül folyik és nem eredménytelenül: 1980 és 2012 között a dohányzó amerikaiak aránya 31 %-ról 16 %-ra csökkent.
A dohányzás világszerte a második halálok, évente több mint 5 millió ember halálát okozza. Európában már nem csak a munkahelyekről és éttermekből igyekszenek kitiltani, a FIFA közlése szerint Európa focikedvelő országai közül tízben már a stadionok területén is tilos a dohányzás. Braziliában a Világkupa színhelyein a tilalmi listán a robbanószerek, fegyverek és mások károsítására alkalmas eszközök mellett szerepelt a dohányzás is.
Az orvosi szakirodalom külön foglalkozik Kína dohányzási gondjaival is, ugyanis jelenleg a világon minden harmadik dohányos kínai. Ha a kínaiak dohányzási szokása nem változik, akkor becslések szerint 2012 és 2050 között nikotinizmus következtében 50 milliónál több kínai fog meghalni. A British Medical Journal tanulmánya azt írja, hogy 2050-ig a dohányzás csökkentésével 13 milliónál több életet lehetne Kínában megmenteni.