E-cigaretta: az akut nikotinmérgezés új kockázati faktora
Az Amerikai Mérgezési Központba beérkező, e cigarettához köthető hívások száma nőtt az elmúlt 3 és fél évben.
Egyre több e-cigarettával kapcsolatos hívás érkezik az Amerikai Mérgezési Központba. Míg 2010 szeptemberében még csak havi egy hívás érkezett, addig 2014 februárjára ez a szám már 215-re emelkedett a Centers for Disease Control and Prevention (CDC) Morbidity and Mortality Weekly Report-ban április 4-én megjelent beszámolója szerint.
Az elektromos, nikotinbevitelre használt készülékek, mint például az elektromos cigaretták (e-cigaretták), elemmel működő eszközök, melyek a belélegzett aeroszolon keresztül nikotint, ízanyagokat (pl. gyümölcsös, mentolos, csokoládés) és más kémiai anyagokat juttatnak a szervezetbe. Az FDA jelenleg még nem dolgozott ki a gyógyászati engedély nélkül forgalomba hozott e-cigarettákra vonatkozó szabályozást. Sok amerikai államban nem korlátozzák az e-cigaretta kiskorúaknak történő árusítását.
Ez a cikk egy újabb lehetséges kockázatforrásra hívja fel a figyelmet az e-cigarettákat illetően. A jelenleg elérhető folyadékpatronok veszélyt jelenthetnek a kisgyerekekre, mivel nem követelmény a gyermekbiztosság, és olyan ízekben is gyártják, amelyek a gyermekek számára vonzóak (például gyümölcsös vagy édesség ízű).
Az e-cigarettával kapcsolatos mérgezések több mint felében (51,1%) ötéves vagy annál fiatalabb gyermekekről van szó. A hagyományos cigarettákkal kapcsolatos bejelentések száma nem mutatott azonos mértékű növekedést a vizsgált periódus alatt és itt több, mint 90%-ban a 0-5 éves korosztály az érintett. A hagyományos cigarettához köthető mérgezéses eseteket általában a cigarettát megevő kisgyerekek okozzák. Az e-cigaretta okozta mérgezés a nikotin tartalmú folyadéknak tudható be, és három módon történhet: lenyelés, belélegzés, felszívódás (bőrön vagy szemen keresztül). Ezek részaránya az e-cigarettával kapcsolatban beérkezett hívások szerint: 16,8% a belélegzés, 8,5% a szembe kerülés, 5,9% a bőrrel való érintkezés, és 68,9% a lenyelés miatt.
Kedvezőtlen egészségügyi hatásról is érkeztek panaszok (57,8%), a leggyakoribbak ezek közül a hányás, hányinger és szemirritáció voltak. A hagyományos cigarettáknál a hívásoknak kisebb hányada (36,0%) számolt be kedvezőtlen hatásról.
A tanulmány minden beérkező hívást figyelembe vett, mely e-cigarettákkal, hagyományos cigarettákkal, vagy az e-cigarettákban található nikotintartalmú folyadékkal állt kapcsolatban. A Mérgezési Központok 2405 e-cigarettához, és 16 248 cigarettához köthető esetről számoltak be a 2010 szeptemberétől és 2014 februárjáig terjedő időszakban. Minthogy valószínűleg nem minden mérgezést jelentettek be, a mérgezések valós száma feltehetően magasabb a tanulmányban közöltnél. A legújabb amerikai Nemzeti Ifjúsági Dohányzási Felmérés szerint az e-cigaretta használata egyre elterjedtebb, és ezzel egyidőben a fenti beszámoló szerint az e-cigarettás mérgezések száma is rohamosan nő.
Az egészségügyi ellátóknak, a közegészségügynek, az e-cigaretták gyártóinak, a disztribútoroknak, az értékesítőknek, a forgalmazóknak, és a nyilvánosságnak is tisztában kell lennie azzal, hogy az e-cigaretták akut, kedvezőtlen egészségügyi hatással (pl. akut nikotinmérgezés) járhatnak, és egy új népegészségügyi problémát jelentenek.