A fültisztító pálcikák veszélye
Az Amerikai Egyesült Államok sürgősségi osztályainak kórlapjai alapján kijelenthető, hogy a fültisztító pálcika a legkiválóbb eszköz a dobhártya átszúrására.
A traumás dobhártya-sérülést elszenvedett betegek 66%-a számolt be arról, hogy valamiféle „eszközt” dugott a fülébe, az esetek több, mint felében vattás végű „fültisztító” pálcikát.
Dr. Eric Carnoil (University of Toronto) és munkatársai 2017. december 21-én a JAMA Otolaryngology Head & Neck Surgery-ben online megjelent közleményükben arra figyelmeztetnek, hogy a dobhártya perforációja halláscsökkenéshez vezethet. A fül-orr-gégészek pedig sajnos gyakran találkoznak gyulladás vagy sérülés következtében kialakult dobhártyaperforációval.
A szerzők ebben a tanulmányukban a traumás eredetű perforációkra koncentráltak: 5 évre visszamenőleg 100 sürgősségi osztályról kérték be a fülsérülésekkel kapcsolatos adatokat. Nagyjából 5000 beteg kereste fel ezeket a sürgősségi osztályokat dobhártyaperforáció miatt, 60%-uk 18 éves vagy még fiatalabb férfi volt. Az esetek 60%-ában valamiféle hallójáratba dugott eszköz okozta a sérülést, és ezek 45%-a a vattás végű fültisztító volt, mivel az emberek ily módon próbálják eltávolítani fülökből a fülzsírt (cerument), de sok esetben nem csak beljebb tolják a fülzsírt, hanem meg is sétik dobhártyájukat.
Csecsemőknél és kisgyermekeknél (5 éves korig) a sérülések 86%-át, a 6 -12 éveseknél 66%-át, a 37 és 54 év közötti felnőtteknél 53%-át, az 55 évnél idősebbeknél 67% át okozta külső eszköz.
Persze nem csak a vattás végű „fültisztító” pálcikák voltak felelősek a sérülésekért: az "eszközök változatos sora okozott bajt: pl. a hajtű, a különféle játékok, fésűk, ceruzák, szívószálak, fogpiszkálók, nyalóka-pálcikák, stb. A vizisportok (vizisízés, búvárkodás) szintén jelentős számban voltak a sérülés okai – különösen a teenagerek, és a 36 évesnél fiatalabb felnőttek körében.
Dr. Carnoil rendelését naponta sok beteg keresi fel a fülzsír eltávolítását kérve. A cerumen a külső hallójárat külső 1/3-ában van, és vízben oldható, ezért tusolás után egyszerűen a törülközővel ki kell törölni a fülkagylóra kikerült zsiradékot. A fül öntisztító mechanizmusa során az elhalt bőrsejtek és a fülzsír fokozatosan kifelé halad, végül magától kiürül, ezért nem szükséges semmilyen eszközt használni. A fültisztító pálcika vattáján megjelenő pici sárga foltról úgy véljük, hogy kitisztítottuk a hallójáratot, pedig a "tisztítás" során ennél 5-10-szer nagyobb mennyiségű fülzsírt toltunk beljebb. Ráadásul az eszközökkel megsérthetjük a külső hallójáratot, az okozott sebbe baktériumok telepedhetnek és otitis externát eredményezhetnek.
A dobhártya sérülések száma azonban jóval nagyobb, hisz az idézett tanulmány nem tartalmazza a háziorvosnál, a szakrendelőkben, a fül-orr-gége specialistáknál megjelent sok-sok beteg adatát.
Forrás: