A kalciumpótlás fokozhatja a demencia kockázatát
A kalciumtartalmú étrendkiegészítők cerebrovaszkuláris betegségben szenvedő idősebb nőknél fokozhatják a demencia kockázatát – írja az American Academy of Neurology lapja, a Neurology.
A cerebrovaszkuláris betegségek (stroke, TIA, subarachnoidealis vérzés és vaszkuláris demencia) előkelő helyen állnak a vezető halálokok sorában, és fokozzák a demencia kialakulásának valószínűségét.
Az oszteoporózis gyakori probléma idős korban. Mivel a kalciumhiány hozzájárulhat az oszteoporózis létrejöttéhez, napi 1000−1200 mg kalcium bevitele javasolt. Az ajánlott mennyiség pusztán táplálékkal történő bevitele nem könnyű, ezért kalciumtartalmú étrendkiegészítőket javasolnak a hirdetések a hiány pótlására. A közlemény egyik szerzője, dr. Silke Kern PhD, a göteborgi egyetem munkatársa szerint mostanában azonban egyre több kétely merül fel azzal kapcsolatban, hogy ezek a készítmények miként befolyásolják az egészségi állapotot.
A szerzők abból a hipotézisből indultak ki, hogy kalciumtartalmú étrendkiegészítők rendszeres szedése mellett fokozott a demencia kockázata, és még szorosabb összefüggés áll fenn azok esetében, akiknek állapotát már eleve cerebrovaszkuláris betegség rontja. Az iménti feltételezés igazolására olyan idősebb nők adatait elemezték, akiknél a vizsgálatba való belépéskor még nem állt fenn demencia. Összesen 700, 70 és 92 év közötti nőt vontak be az elemzésbe, akiket 5 éven át követtek nyomon. A résztvevőknél memóriatesztekre és gondolkodási feladatokra került sor a vizsgálatba való belépéskor, majd a vizsgálat lezárásakor. A vizsgálatba való belépéskor 447 résztvevőnél CT-vizsgálat is történt. Ezen túlmenően adatokat gyűjtöttek arról, hogy az adott résztvevő szedett-e kalciumot is tartalmazó étrendkiegészítőket, illetve az utánkövetési idő alatt állították-e fel nála demencia diagnózisát.
A vizsgálatba való belépéskor összesen 98 szedett kalciumtartalmú étrendkiegészítőt. A vizsgálat kezdetén felvett anamnézisben 54 személynél szerepelt stroke; az utánkövetés alatt 54 nőnél alakult ki stroke és 59 nőnél demencia.
A CT-vizsgálaton átesett alcsoportból a résztvevők 71 százalékánál ábrázolódott fehérállományi lézió, mely a cerebrovaszkuláris betegség markere.
A vizsgálat eredményei azt jelzik, hogy a kalciumot nem szedő nőkhöz képest kétszer akkora eséllyel alakult ki demencia a kalciumpótlásban részesülő nők csoportjában. A fokozott kockázat azonban csak a cerebrovaszkuláris betegségben szenvedő nőknél volt megfigyelhető. Ezen túlmenően, abban az alcsoportban, akik kalciumtartalmú étrendkiegészítőt szedtek, és anamnézisükben stroke szerepelt, hétszer akkora volt a demencia kialakulásának valószínűsége, mint azoknál, akik korábban stroke-on estek át, kalciumtartalmú táplálékkiegészítőt azonban nem szedtek. Abban az alcsoportban, akik kalciumptólásban részesültek, és CT-vizsgálatuk fehérállományi léziók jelenlétét igazolta, háromszorosára emelkedett a demencia előfordulásának kockázata azokkal összehasonlítva, akiknél hasonló léziók fennálltak, de kalciumot nem szedtek. Stroke szempontjából negatív kórelőzmény, illetve fehérállományi léziók szempontjából negatív CT-lelet birtokában a kalciumtartalmú étrendkiegészítő szedése nem fokozta a demencia kockázatát.
Összességében: a kalciumtartalmú étrendkiegészítőt szedő 98 nő közül 14-nél alakult ki demencia (14 százalék), szemben a kalciumot nem szedő nőknél észlelt 8 százalékkal (45/602 nő).
„Fontos megjegyezni, hogy obszervációs vizsgálatról van szó, ami alapján nem állíthatjuk biztosan, hogy a kalciumpótlás okozná a demenciát” – figyelmeztet dr. Silke Kern. Egyben azt is megjegyzi, hogy a kis mintanagyság miatt következtetéseik nem általánosíthatók szélesebb populációkra. Az összefüggések pontosabb tisztázására és a mostani eredmények megerősítésére további vizsgálatok szükségesek. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy az élelmiszerekben lévő kalcium másként befolyásolja a szervezet működését, mint a táplálékkiegészítők kalciumtartalma.