A kínai akupunktúra úgy hat, mint a nyugtatók vagy az antidepresszívumok?
Amerikai kutatók állatkísérletekben azt találták, hogy az évezredes kínai gyógymód, az akupunktúra hasonló élettani mechanizmusokon keresztül hat, mint a korszerű nyugtatók és depresszió elleni szerek. A munkacsoport önként jelentkezőkön kívánja folytatni a vizsgálatot.
Washington DC-ben, a Georgetown Egyetem Orvostudományi Központjának munkacsoportja Ladan Eshkevari vezetésével indította el azt az állatkísérletet, amely új utat jelenthet az évezredek óta alkalmazott kínai gyógymód, az akupunktúra alkalmazásában.
A kísérletet átlagosan 12 hetes Sprague-Dawley patkányokon végezték. Az állatok testtömege 350–420 g volt. A dolgozatban külön feltüntették, hogy valamennyi patkány túlélte a kísérletet. Az állatokkal négy vizsgálati ágban dolgoztak, mindegyik ágra ugyanannyi patkány került. A beavatkozás elektro-akupunktúra volt, mert az intézetben ezt a módszert használják. A technikát igen érzékeny ponton alkalmazták: a gyomormeridián 36-os pontját (St36) ingerelték.
A kutatók azt tapasztalták, hogy ez tompítja a hipotalamusz–agyalapi mirigy tengely (HPA) aktivitását. A krónikus stressz útvonal összefügg az idült fájdalommal, az immunrendszer, a hangulat és az érzelmek zavarával. A HPA tengely befolyásolása akupunktúrával gátolja a sztresszhormonok felszabadulását. Számos antidepresszívum és nyugtató terápiás hatásának lényege ez a mechanizmus.
A négy vizsgálati csoport közül hármat fájdalmas hideghatásnak tettek ki. Az első csoportban a patkányok mindig azonos időben kapták az elektro-akupunktúrát, ugyanazzal az eszközzel. A második csoport álbeavatkozásban részesült: megkapták az áramingerlést, de nem a kijelölt akupunktúrás ponton. A harmadik csoport tagjai placebocsoportként szolgáltak: ugyanúgy kezelték őket, de semmiféle akupunktúrás beavatkozás nem történt. A negyedik állatcsoport volt a kontroll: itt sem hideghatás, sem akupunktúrás kezelés nem érte az állatokat.
Két tanulmány közül az egyikben az akupunktúrát rendszeresen végezték, a másikban a fájdalmas inger után használták, ahogy a kezelést a klinikai gyakorlatban általában végzik. A glükokortikoidreceptort blokkoló RU-486 gyógyszerrel gátolni tudták az akupunktúra hatását, és így megerősítették, hogy a hatás a hipotalamusz–agyalapi mirigy tengely közvetítésével jön létre. „Ez az első dolgozat, amely igazolja az St36 pontban végzett elektro-akupunktúra hatását állatokon a krónikus depresszív és nyugtalan állapot kezelésében – hangsúlyozta Dr. Eshkevari. – Fontos tudományos alapvizsgálat volt ez a tervezett klinikai tanulmányok előkészítésére.”