A kispályás foci előnyei
A szabadidős sporttevékenységek közül a kispályás futballedzések jótékony hatása a hosszútávú futás előnyeit is meghaladja.
A pihenési céllal, szabadidejükben, szórakozásból futballozó emberek vérnyomása és nyugalmi pulzusszáma alacsonyabb, de szérum koleszterin-szintjük, valamint testük zsírtömege is csökken az inaktív emberekéhez képest.
Jól ismert, hogy a jó fizikai állapot alapvetően fontos számos betegség, így a a 2-es típusú diabetes, a magasvérnyomás és a csontritkulás prevenciója szempontjából. A konvencionális tréningek, az időnkénti erőedzések, a kitartó futás, az erőgépeken végzett edzések segítik a kardiovaszkuláris, a metabolikus és a muszkuloszkeletális fitness fenntartását, a rekreációs, szabadidős kispályás futball viszont olyan sokoldalú edzés, amely viszont egyszerre stimulálhatja mindhárom területet. A kispályás labdarúgómeccs során legkevesebb 100 alkalommal kell nagy intenzitással futni, és százával történnek speciális heves akciók is: cselezés, lövés, fordulás, ugrás, ütközés. Egy 60 perces edzés alatt az edzetlen játékosok pulzusa a maximális 80-85%-át (HRmax) is elérheti, az edzés egy részében 90% HRmax fölé is emelkedhet. A rekreációs célból végzett labdarúgás férfiaknál és nőknél egyaránt pozitívan hat a vérnyomásra, a 2-es típusú diabetesre, az anyagcserére, a szívműködésre, a fizikai kapacitásra, a csontok ásványi anyag tartalmára, az izomtömegre. Jelentősen javítja a maximális oxigén-fogyasztást (a VO2max), még a hosszú távú futáshoz képest is mérhetően nagyobb fokban.
A British Journal of Sports Medicine-ben (Milanović Z, Pantelić S, ĆovićN, et al. Broad-spectrum physical fitness benefits of recreational football: a systematic review and meta-analysis. Br J Sports Med. Published online 25 January 2018. Doi: 10.1136/bjspots-2017-097885.) megjelent tanulmány szerint az egyéb testgyakorlásokkal (mint pl. a futás, vagy a zumba) összehasonlítva a futball ugyanolyan kedvezően befolyásolja testünk egészségének megtartását, ráadásul szociális, motivációs előnye is van, és fokozza a versenyszellemet. A kutatók több mint 700, 2017. február előtt megjelent közlemény adatait nézték át, és 31-et találtak alkalmasnak kiértékelésre: vizsgálták a szabadidős focinak a vérnyomásra, a nyugalmi pulzusszámra, a test zsírállományára, az ugrási képességre és az anyagcserére gyakorolt hatását, és összehasonlították ezeket az értékeket az inaktív személyek, illetve az egyéb edzést végzők adataival.
A szabadidős futball 4,2 Hgmm-rel csökkentette a szisztolés, és 3,89 Hgmm-rel a diasztolés vérnyomást (a normális 130/80 Hgmm-es vérnyomásnál magasabb vérnyomású személyekben ez a csökkenés még nagyobb mértékű volt, a szisztolés vérnyomás 11 Hgmm-rel, a diasztolés 7 Hgmm-rel csökkent). A rekreációs célú futball hatására a nyugalmi pulzusszám az inaktív személyekéhez képest percenként 6-tal csökkent.
Eddig csak kevés közlemény hasonlította össze a rekreációs célú futball és az egyéb testedzések hatásait: a kispályás, szabadidős futball a futáshoz, és a kardiovaszkuláris rendszerre igen kedvező hatású zumbához képest is megállja a helyét a vérnyomásra, a test zsírtartalmára, a pulzusszámra, az LDL-koleszterinre gyakorolt kedvező hatások tekintetében. Andre Seabra, a Portugál Futballszövetség igazgatója (Porto, Portugália) e-mailben küldött véleménye szerint a rekreációs célú futball az egyik legjobb fitness lehetőség: népszerű, olcsó, szabályai egyszerűek, ezért mindenkinek ajánlható.