A kókuszdióolajnak sok egészségügyi előnyt tulajdonítanak
A kókuszdiótermékek népi gyógyászati alkalmazása több ezer éves hagyomány Indiában és a Fülöp-szigeteken,és a természetgyógyászat mai divatirányzataiban sem ismeretlenek. A tudományos kutatás legutóbb a kókuszdióolaj antihipertenzív tulajdonságát igazolta.
A kókuszdió gyógyhatásáról már 4000 éve írtak szanszkrit nyelven, és a Fülöp-szigeteken, illetve Indiában hagyományosan alkalmazták a gyógyászatban. Azokon a vidékeken a konyhatechnikának eleve nélkülözhetetlen eleme volt. A többi zsírfélével összehasonlítva a kókuszdióolaj (vagy kopraolaj) 2,6%-kal kevesebb kalóriát tartalmaz, ami sokak számára kedvező hatást jelent.
A kókuszolaj a tudományos adatok szerint 100% zsiradékot jelent, túlnyomó részben telített zsírokat, mégis különbözik az állati zsiradékoktól. Szokatlanul nagy arányban vannak benne trigliceridek, amelyeket szervezetünk nehezebben raktároz és könnyebben éget el. Az amerikai táplálkozástudományi hatóságok szerint a kókuszdióolaj antioxidáns és fenol összetevőket is tartalmaz.
A szójaolajjal összemérve, 12 heti alkalmazás során a szójaolaj a kedvező HDL-koleszterin szintjét csökkentette, a „rossz” koleszterinét (LDL) növelte, míg a kókuszdióolaj a HDL-koleszterint a kívánt irányba mozdította el. A kókuszdióolaj a cukorbetegek inzulinérzékenységét szignifikánsan javította, és fogyókúrás diéta esetén is hatékonyabb volt a csípőátmérő csökkentésében, mint a kontroll.
A brazíliai Paraibai Egyetem kutatói az Applied Physiology, Nutirition and Metabolism idei számában közölték eredményeiket: spontán hipertenzív patkányok kókuszdióolaj és mozgástréning kombinációjára vérnyomáscsökkenéssel reagáltak. A kísérlet első részében kimutatták, hogy a kókuszdióolaj és a mozgástréning önmagában is javította a vérnyomást, de a kétféle beavatkozás együtt nem csupán javította, hanem normalizálta a tenziót. Ez azzal magyarázható, hogy mind a baroreflex-érzékenység, mind az oxidatív stressz a szérumban, a szívben és az aortában normalizálódott.
„Következő tennivalónk klinikai vizsgálatok végzése, hogy az állatkísérletes adatokat megerősítsük hipertóniás embereken” – mondotta Valdir A. Braga, a vizsgálat vezető szerzője.