A krónikus kismedencei fájdalom okának felderítése
A kismedencei fájdalom hátterében számos kórkép (méhen kívüli terhesség, akut salpingitis, nemi úton terjedő betegségek, akut dysmenorrhoea, cervicitis, endometriosis, myoma, uterus inversio) lehetősége felmerül. A nőgyógyászati okok keresése közben azonban nem szabad megfeledkezni az alább részletezett gyakori neurológiai megbetegedésekről sem.
Ha egy asszony krónikus kismedencei fájdalommal jelentkezik, a szülész-nőgyógyász a méh, a petevezetékek vagy a petefészkek organikus megbetegedését keresi. Ha viszont az asszony fájdalomspecialistához fordul panaszaival, alig valószínű, hogy ő a kismedencét fogja megvizsgálni (még akkor sem, ha egyébként járatos e téren). A helyzetet tovább nehezíti az a tény, hogy a betegek általában nem szívesen beszélnek gáttáji vagy kismedencei fájdalmukról, és sokszor csak akkor keresik fel orvosukat, amikor a fájdalom már elviselhetetlenné válik.
Így nem meglepő, hogy sok olyan beteggel találkozunk, akinek krónikus kismedencei és alkalmi fájdalmát még nem vizsgálták ki. A cikk a kérdést gyakorlati szemszögből kívánja megvilágítani, az elkülönítő kórismézésen túl kitérünk a betegség számos fizikális és pszichológiai kóreredetére is.
A kismedence alsó régiójában jelentkező fájdalom
Egy új beteg vizsgálatakor a szülész-nőgyógyásznak gyorsan el kell döntenie, hogy a probléma az ő szakterületét érinti, vagy egyéb szövet, illetve szerv betegségéről van szó.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!