A legkisebb pacemaker a világon
Csaknem hat évtizede készítette el egy svéd mérnök az első beültethető pacemakert. A közelmúltban ismertették az első, szívbe ültethető, vezeték nélkül működő, a korábbiaknál tízszerte kisebb pacemakert, melynek bevezető vizsgálatai folynak. A műszer telepe tízéves folyamatos működésre alkalmas.
Egy svéd villamosmérnök, Rune Elmquist készítette az első beültethető pacemakert 1958-ban, melyet kívülről tölthető kadmium-nikkel elemek hajtottak. Ugyancsak svéd szívsebész, Ake Senning implantálta a műszert egy svéd betegbe. A folytatás az előző évszázad egyik orvosi sikertörténete: ez a beteg a műszer implantációja után még 40 évig, 80 éves korában bekövetkező haláláig 23 készülékcserében részesült. Nem meglepő, hogy négy évtizeden át ő volt a pacemakerrel élő európai betegek szövetségének elnöke.
A Heart Rhythm Society idei tudományos kongresszusát május közepén Bostonban tartják. Már most nagy nyilvánosságot kapott, hogy ott mutatják be a világ legkisebb pacemakerét, a Micra Transcatheter Pacing System elnevezésű műszert. A Micra nagysága az eddigi pacemakerekének egytizede, ugyanakkor minden eddigi kívánalomnak megfelel. Elektromos telepe 10 esztendei működést tesz lehetővé. Mérete alapján kívülről láthatatlan, és az a. femoralisba vezetett katéteren keresztül implantálják a szívbe. Mivel a műszer a szívizomhoz rögzül, nincs szükség elektromos vezetékre, drótra, mely sérülhet, elszakadhat. Ugyanakkor kialakítása olyan, hogy szükség szerint áthelyezhető.
Gyártója, a Medtronic eddig 60 betegen vizsgálta a pacemakert, és az eddigi tapasztalatok az eszközt kifogástalanul megbízhatónak mutatják. A vizsgálatok folytatódnak: a terv szerint 20 ország 780 betegén folyik a műszer kipróbálása. Várhatóan a Heart Rhythm Society idei kongresszusán már több részletet ismertetnek az eredményekből. A termék ez év áprilisában megkapta az EU megfelelőségi minősítését (CE, Conformité Européenne).
A pacemaker a legtöbbször alkalmazott gyógyászati segédeszközök közé tartozik. Évente világszerte átlagosan egymillió ilyen készüléket ültetnek be. Ez a műszer ténylegesen életmentő: az a fajta ritmuszavar, a szívmegállás, amit a pacemaker megszüntetni képes, maga a halál.
A korábbi technika mellkasi behatolást tett szükségessé. A kulcscsont alatt bevarrt pacemaker kívülről jól látszott, sérülékeny volt. Rendszeresen előfordult, főleg szenvedélyes sportemberekkel, hogy a műszer vagy a vezetődrót megsérült, ami igen veszélyes helyzetet teremthetett. A Micra behelyezése a beszámolók szerint mintegy fél óráig tart, és az implantáció utáni napon a betegeket általában hazabocsátották.