A menopauza körül szaporodnak a fejfájások
Az ösztrogénszint csökkenése nem csak a menstruácius ciklusok idején, hanem a perimenopauzában és posztmenopauzában is fejfájást okozhat.
A fejfájással foglalkozó szakemberek már régen megfigyelték, hogy a menopauza körüli időben megszaporodnak a fejfájásos panaszok, de klinikai vizsgálatokban ezt eddig még nem igazolták.
Az amerikai Fejfájás Társaság (American Headache Society) idei éves nagygyűlésén (2014. június 26.-29, Los Angeles) ismertették a 2006-os American Migrain Prevalence & Prevention Study alapján készült elemzéseket, amelynek során 35-65 (átlagosan 45) éves asszonyok adatait elemezték. A 3 603 asszonyt premenopauzális (rendszeres időközökben és rendszeres időtartamban jelentkező havi ciklusú), perimenopauzális (7 napos, vagy hosszabb ciklus, valamint 2-11 hónapig tartó amenorrhea) és posztmenopauzának (12 hónapnál hosszabb vérzéskimaradás) csoportba osztották. A fejfájás szempontjából pedig a havi 10 fejfájásnál kevesebb esetén eszerint alacsony-, 10-nél több fejfájás esetén magas fejfájás-gyakoriságú csoportot képeztek.
A megfigyelések szerint a szérum ösztrogén-szintjének csökkenése, illetve az asszonyoknak a menopauzába történő átmenet esetén a havi 10, vagy több fejfájás mintegy 50%-al megszaporodik – jelentette ki Dr. Vincent T. Martin professzor, a cincinnati-i (Ohio) Headache and Facial Pain Program igazgatóhelyettese, jelen kutatás vezetője. Ilyenkor a legrosszabb a fejfájós nők helyzete. A vizsgálat során az asszonyok általában arról panaszkodtak, hogy a perimenopauzális periódusban fejfájásuk erőssége is egyre növekedett. Az adatok szerint a premenopauzális betegek 8,0%-a volt a „magas fejfájásgyakoriságú” csoportba sorolható, perimenopauzában 12,2%-uk, a posztmenopauzában pedig már 12,0%-uk. A premenopauzális és perimenopauzális csoport közötti kockázati arány 1,5 volt (95%CI 1,1-2,0), míg a premenopauza és a posztmenopauza között az arány 1,6-nak (95%CI: 1,1-2,3) adódott. A cután allodynia (a közömbös, fájdalmatlan ingerre, pl. a takaró érintésére is kialakuló bőrfájdalom) és a depresszió is csaknem hasonlóképpen alakult. Bár a jelen vizsgálat ezt nem érintette, a perimenupazális korban mennek gyakrabban táppénzre a nőbetegek. Az eddig még nem igazolt eredmény persze várható volt, hiszen az már igen régen ismert, hogy minden menstruációs ciklusban az ösztrogénszint csökkenés idején fejfájás alakulhat ki, és hogy későbbi életszakaszban a fokozatosan kialakuló ösztrogén-hiánynak megfelelően a fejfájás 5-7 napnál is tovább, akár évekig is eltarthat.
A csökkent ösztrogén-szintek valószínűleg egy bonyolult biológiai rendszeren keresztül hatnak a fejfájásra. Rágcsálókon végzett kísérletek szerint a folyamatban a trigeminus ideg is szerepet játszik, t.i. „a vizsgálatokban a nervus trigeminus az ösztrogén-szintek csökkenésével egyre érzékenyebbé vált.” Mivel az agy bizonyos területein ösztrogén-receptorok is vannak, a hormonszintek csökkenése egyéb agyi funkciókra is hatással van (pl. a limbikus rendszerre, ami többek között az érzelmekért felelős, vagy pl. a kortizol státuszra, mely befolyásolja a stresszt). Az egyre gyakoribb fejfájásokat elszenvedő perimenopauzális nőbetegek kezelésére megoldást jelenthet a hormonpótlás, de dr. Martin felhívta a figyelmet a megfelelő típusú készítményekre, egyes vizsgálatok szerint ugyanis a konjugált ösztrogének a legtöbb nőbeteg fejfájását inkább rontják, míg az ösztrogén tapaszok – melyek több természetes ösztrogént (béta-ösztradiolt) tartalmaznak – kedvezően hatnak, ezért előnyben részesítendők. Egy 2003-ban közzétett vizsgálat szerint a gyógyszeres oophorectomián átesett (goserelint = GnRh agonistát kapó) nőbetegeknél az ösztrogén tapaszok a placebóhoz képest 33%-al csökkentették az ösztrogén-elvonás következtében fellépő fejfájásokat (Martin, Wernke, Mandell). Amennyiben tehát kénytelenek vagyunk a nőbetegeknél sürgős menopauzát létrehozni, akkor szükséges az ösztrogént pótolni is (kivéve hormon-érzékeny emlőrákban!A ref.). További kutatásokat igényel az ösztrogén- és progeszteron receptorok genetikája, valamint a hormonokra adott válasz mechanizmusa.
Írásunk az alábbi közlemény alapján készült:
2. Headache
3. American Headache Society (AHS) 56th Annual Scientific Meeting. Los Angeles, California