A nem alkoholos májbetegségek terápiás lehetőségei
A mozgás és az egészséges táplálkozás segíthet a nem alkoholos szteato-hepatitisz progressziójának lassításában.
A nem alkoholos májbetegség (NAFLD) világszerte az egyik leggyakoribb májelváltozás, amely Németországban is igen nagy népegészségügyi probléma, kb. 20 millió ember lehet érintett, így a betegséget igen intenzíven kutatják. Jelenleg egy esetszámában egyedülálló vizsgálat folyik a mainzi régióban. Az interdiszciplinális kutatást Perikles Simon sportorvos professzor és Stefan Zeuzem az I-es számú frankfurti Belklinika igazgatója jegyzik. A kutatás része a Gutenberg Egészségtanulmánynak, melyet a Német Kutatási Alap 100 ezer euróval támogat. „Célunk a nem alkoholos májbetegségek populációszintű vizsgálata. Érdeklődésünk középpontjában a genetikai változások, transzlációs hibák kiszűrése mellett a megvalósítható kezelési alternatívák állnak.” – nyilatkozták a vizsgálat szervezői.
A betegség háttere még nem teljesen ismert. Oki szerepe lehet az elhízásnak, a mozgásszegény életmódnak ill. az örökletes tényezőknek is. A betegség jelentős komorbiditásokkal társul. Ez lehet valamilyen anyagcserezavar, ami legtöbbször a 2-es típusú diabétesz vagy valamilyen kardiovaszkuláris kórforma. A betegek egy csoportjánál a folyamat más irányt vesz: gyulladás is kialakul, ekkor NASH-ról, azaz nem alkoholos szteato-hepatitiszről beszélünk. NASH során kollagén kezd a májban felhalmozódni, mely fibrózishoz vezet. A fibrózis pedig egyenes út a parenciyma kötőszövetes átépüléséhez, azaz a cirrózishoz. Sajnálatos módon sem a NASH, sem a NAFLD nem okoz panaszt korai stádiumban, bár ritkán alakulnak ki önmagukban, szinte mindig jellemző valamilyen kísérőbetegség.
A NAFLD-nek pillanatnyilag nincs gyógyszeres terápiája. Éppen ezért nagyon fontos a megelőzés. A kutatók és klinikusok olyan életmód kidolgozásán fáradoznak, mely relatíve könnyen elsajátítható, fenntartható és eredményes. Másik célkitűzés a betegség biomarkereinek azonosítása, távolabbi remény pedig a prognosztikus, vagyis prdekitív markerek azonosítása.
Az életmódterápia pont annyira nehéz, mint amilyen egyszerűnek hangzik: ami az általános jóllétet elősegíti, az a májra is jótékony hatással van. Az elmúlt időszakban elárasztanak minket az ajánlások az egészséges életmóddal kapcsolatban, de a legtöbb javasolt életmódhoz nehéz alkalmazkodni, tartós fenntartásuk pedig még problémásabb. E tapasztalataik miatt dolgozták ki a kutatók a LIFT ajánlást (LIFT= lifestyle intervention to prevent and improve hepatic fibrosis in NAFLD, azaz életmódváltás a májfibrózis megelőzéséért NAFLD-ben). A LIFT egy személyre szabható, egyén központú ajánlás, mely kiegészíthető személyes megbeszélésekkel, szakmai tanácsadással. Utóbbiak virtuális felületen is működtethetők. A LIFT alapelemei a mozgás és a helyes táplálkozás. Tudományos elméletek szerint ezekkel lassítható a szteato-hepatitisz progressziója. További információk a LIFT honlapján érhetőek el.
Forrás: Science Daily