Az ülő életmód is okozhat zsírmájat
Összefüggés mutatható ki az ülő életmód és a nem alkoholos zsírmáj között – számoltak be róla egy friss tanulmány alapján. Úgy tűnik, hogy ez a hatás közepes vagy erős intenzitású fizikai aktivitással ellensúlyozható.
Az ülő, inaktív életmód azt jelenti, hogy a szervezet állandóan „nyugalomban van”, azaz energiafogyasztása soha nem emelkedik a nyugalmi szint fölé.
Számos vizsgálat megerősítette már az ülő életmód összefüggéseit az olyan kórképekkel, mint például az elhízás, a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri betegségek, a rosszindulatú daganatok, sőt a halálozás.
A 2008-as Physical Activity Guidelines for Americans ajánlása szerint a felnőtteknek heti 2,5 órányi közepes intenzitású-intenzív testmozgásra van szükségük. A National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) ugyanakkor megjegyzi, hogy a felnőttek a nap átlagosan 55 százalékát töltik ülő életmóddal.
A Journal of Hepatology című lapban most jelent vizsgálatban több mint 140 ezer középkorú koreai férfi és nő bevonásával elemezték az ülő testhelyzetben töltött idő, a fizikai aktivitás és a nem alkohol zsírmáj (NAFLD, nonalcoholic fatty liver disease) közötti összefüggéseket. A fizikai aktivitás és az ülő testhelyzetben töltött idő meghatározásakor az International Physical Activity Questionnaire Short Form egyik verzióját vették figyelembe, míg a zsírmáj kimutatása ultrahangvizsgálattal történt.
A vizsgálat résztvevői közül majdnem 35 százalékban fordult elő NAFLD. A hossza üldögélés és a kevesebb fizikai aktivitás egyaránt független korrelációt mutatott a NAFLD előfordulásával. Különösen fontos megjegyezni, hogy ugyanezeket a megállapításokat tették normális testsúlyú személyeknél (testtömegindex
„Eredményeink azt jelzik, hogy a fizikai aktivitás fokozása és az ülő tevékenységekkel töltött idő csökkentése egymástól függetlenül is csökkentheti a NAFLD kialakulásának kockázatát.” – mondja dr. Yoosoo Chang, PhD, a dél-koreai Sungkyunkwan University School of Medicine foglalkozás- és környezet-egészségtani tanszékének munkatársa. „Az üzenet világos, a székeink lassan, de biztosan megölnek bennünket. A szervezetünk arra van tervezve, hogy mozogjunk, ezért nem meglepő, hogy az alacsony szintű izomaktivitással jellemezhető ülő életmód közvetlenül is befolyásolja az élettani paramétereket” – teszi hozzá a fentiekhez Michael I. Trenell, PhD, a brit Newcastle University professzora.
A NAFLD kezelésére alkalmas gyógyszeres terápiák egyre szélesebb körben történő elterjedése ellenére az életmódbeli változtatások továbbra is a klinikai gondozás alapkövét képezik.