A nemdohányzók tüdőrákja
A tüdőrákok száma az utóbbi években azoknál is közel duplájára emelkedett, akik soha életükben nem dohányoztak. Különösen a nők körében rohamos a növekedés.
A tüdőrák az Egyesült Királyságban 2012-ben 44 488 embert érintett, és 35 371 halált okozott. Az Amerikai Egyesült Államokban becslések szerint 2015-ben 221 200 új tüdőrákos megbetegedés és 158 040 tüdőrák miatti halál várható, ami azt jelenti, hogy az összes daganatos halálozás 27%-át a tüdőrák teszi majd ki, azaz több mint a prosztatarákos, emlőrákos és kolorektális rákos halálozás összesen! Hazánkban az utóbbi években 7000 körüli az évenkénti új esetek száma, de a nők körében 3 évtized alatt mintegy 450%-kal nőtt a tüdőrák előfordulása. Az 5 éves túlélés nem kissejtes tüdőrákban mintegy 18%-os, kissejtes tüdőrákban mindössze 6%-os 5 éves túlélés várható. Közismert, hogy a dohányzás (mértékétől, időtartamától, stb. függően) a legfontosabb karcinogén tényező.
A World Conference on Lung Cancer 2015-ös denveri (Colorado, USA) kongresszusán elhangzott két retrospektív vizsgálat is igazolta, hogy a nem kissejtes tüdőrák (NSCLC) előfordulása a saját bevallásuk szerint sohasem dohányzó személyeknél is egyre emelkedik (22.01 és 24.03 absztraktok).
Angliában egy nagy rákcentrumban végzett 2 170 tüdőrákos beteg (akik 20 %-a, 43 személy sohasem dohányzott) műtéti adataiból kiderült, hogy 2008 és 2014 között az NSCLC-k gyakorisága 13%-ról 28%-ra növekedett a sohasem dohányzók körében. Leggyakoribb szövettani típus az adenokarcinóma volt 54%-kal, ezt követte a karcinoid tumor 27%-kal. Folyamatosan megfigyelhető volt az évenkénti emelkedés, de a drámai változás 2013 és 2014 között következett be, amikor egyetlen év alatt 20%-ról 28%-ra nőtt az előfordulás. E betegek 52%-ánál semmilyen egyértelmű tünet nem volt, 34%-ban köhögtek és mindössze 11%-ban köptek vért. Dr. Eric Lim (Royal Brompton & Harefield NHS Foundation Trust, London) szerint ez az egyik legnagyobb tüdőrákos adatbázis, így adataik vélhetően az egész Egyesült Királyságban fennálló trendet reprezentálják. Az 1980-as években bevezetett dohányzásellenes kampányoknak köszönhetően a dohányzással összefüggésbe hozható tüdőrákok száma viszont csökkent.
A Texasban végzett – és három különálló tüdőrákos adatbázist feldolgozó – tanulmány is hasonló eredményre jutott. A tanulmányt vezető szerző, Dr. Lorraine Pelosof (University of Texas Southwestern in Dallas, Dept. of Hematology/Oncology) megállapította, hogy egy nagy, geográfiailag és demográfiailag is jelentősen eltérő népességben 1990 és 2013 között az NSCLC-s betegek között egyre növekedett a sohasem dohányzók aránya. Összesen 10 568 NSCLC-ben szenvedő tüdőrákos beteget és 1.504 kissejtes (SCLC) tüdőrákos beteget láttak el 1990 és 2013 között a University of Texas Southwestern Medical Centerben (Dallas), a Parkland Hospitalban (Dallas), valamint a Vanderbilt University in Nashville (Tennesee) intézetekben. Pelosof doktornő szerint az emelkedés az egyetemi kórházakban és a megyei kórházban is egyaránt jelentkezett, és a trend statisztikailag erősen szignifikáns emelkedést jelzett még életkor és nem szerinti válogatás után is (p<0,0001). Az egyik intézetben például az 1990-1990 évek közötti 8,9%-ról a 2011-2013 évekre 19,5%-ra emelkedett tüdőrákosok között a nemdohányzók aránya. Az SCLC-s betegeknél az arány nem változott. A nem dohányzó, de mégis NSCLC-ben szenvedők között szignifikánsan több volt a nőbeteg, mint a férfi (65% vs 35%, p<0,0001), a tendencia az angol kutatók vizsgálatában is hasonló volt, az NSCLC miatt műtétre került nemdohányzó betegek 67%-a volt nő.
A gyakoriság emelkedése nemcsak abból ered, hogy korábban tudjuk a betegséget felismerni, sőt a stádiumok szerinti csoportosítás után is látszott, hogy megszaporodtak a IV. stádiumú daganatok. A nemdohányzók körében keletkező tüdőrák egy teljesen más entitás, és rendszerint csak előrehaladott formában kerül észlelésre. Éppen az eltérő biológia miatt a nemdohányzók terápiás lehetőségei némileg eltérnek a dohányosokétól, tehát meg kellene találni a nemdohányzók körében egyre gyakrabban észlelhető tüdőrákok etiológiáját. Sokak szerint a betegség szaporodásáért a légszennyezés tehető felelőssé.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: