A nyugtalan láb szindróma és demencia
A nyugtalan láb szindróma összefüggésbe hozható a demencia megnövekedett kockázatával az idősebb felnőttek körében.
Az Alzheimer's Research and Therapy című folyóiratban március 6- án megjelent nagy, populáció alapú kohorsz vizsgálatban a megfigyelés több mint egy évtizede alatt a nyugtalan láb szindrómában (RLS-ben) szenvedő felnőtteknél szignifikánsan nagyobb valószínűséggel alakult ki demencia, mint RLS-ben nem szenvedő társaiknál, ami arra utal, hogy ez a rendellenesség a demencia kockázati tényezője vagy a demencia nagyon korai nem kognitív jele - állítják a kutatók.
Alvászavarok és demencia
Az RLS rossz alvásminőséggel, depresszióval/szorongással, helytelen táplálkozással, mikrovaszkulopathiával és hipoxiával jár – ezek mindegyike a demencia ismert kockázati tényezője. Azonban az RLS és az incidens demencia közötti kapcsolat egyelőre nem tisztázott.
Eosu Kim (Yonsei University College of Medicine, Seoul, Republic of Korea) és munkatársai a 60 éves és idősebb felnőttek országos népességalapú kohorszában - a Koreai Nemzeti Egészségbiztosítási Szolgálat – Idősek Kohorszában (KHIS-EC) – szereplő adatok alapján összehasonlították a minden okú demencia, az Alzheimer-kór (AD) és a vaszkuláris demencia (VaD) kockázatát 2501 újonnan diagnosztizált RLS-ben szenvedő felnőtt és 9977 megfelelő kontrollszemély kimeneteleit. A kohorsz átlagéletkora 73 év volt; a legtöbb résztvevő pedig nő (65%). A 12.478 személy közül 874-nél (7%) alakult ki bármilyen okú demencia a követés során: 475-nél (54%) AD, 194-nél (22%) pedig VaD.
A bármilyen okból kialakult demencia incidenciája szignifikánsan magasabb volt az RLS-csoportban, mint a kontrollcsoportban (10,4% vs 6,2%). Az AD és a VaD előfordulási aránya (5,6%, illetve 2,6%) szintén magasabb volt az RLS-csoportban, mint a kontrollcsoportban (3,4%, illetve 1,3%). A Cox-regressziós analízisben az RLS szignifikánsan összefüggésbe hozható a bármely okú demencia megnövekedett kockázatával (korrigált kockázati arány [aHR], 1,46; 95% CI, 1,24–1,72), AD (aHR 1,38; 95% CI, 1,11–1,72) és VaD (aHR, 1,81; 95% CI, 1,30 – 2,53).
A szerint az RLS megelőzheti a kognitív funkciók romlását, ami demenciához vezethet, és az RLS-t a demencia "újonnan azonosított" kockázati tényezőjének vagy prodromális jelének tekintik.
Módosítható kockázati tényező
Thanh Dang-Vu (Concordia University, in Montreal, Canada) hangsúlyozta, hogy „egyre több bizonyíték áll rendelkezésre arról, hogy az alvás a kognitív hanyatlás módosítható kockázati tényezője, továbbá, hogy az alvási apnoe és az álmatlanság is növeli a kognitív hanyatlás és esetleg a demencia kockázatát. Az idézett tanulmány kiegészíti az alvászavarok és a demencia kapcsolatát alátámasztó bizonyítékokat azzal, hogy az RLS-t is az alvással kapcsolatos kockázati tényezőnek tekinti. Mivel minden diagnózis a koreai nemzeti egészségbiztosítási diagnosztikai kódokon alapult, valószínűleg sem az RLS-re, sem más alvászavarokra nem volt szisztematikus szűrés – figyelmeztet az eredmények interpretációjakor szükséges óvatosságra a referens.
A tanulmányt koreai Ministry of Health and Welfare, a Koreai kormány és a Yonsei University College of Medicine támogatta.
Forrás:
Kim KY, Kim EH, Lee M, et al: Restless leg syndrome and risk of all-cause dementia: a nationwide retrospective cohort study. Alzheimers Res Ther 06 March 2023 (2023).