A Parkinson-kórosok depressziója gyakran kezeletlen marad
A súlyos depressziós tüneteket mutató Parkinson kórosok csak egyharmadának írtak fel antidepresszívumot, és még kevesebbet küldtek el tanácsadásra szociális munkáshoz vagy mentális egészségügyi szakértőhöz.
A depresszió a Parkinson-kór gyakori tünete, a nem motoros tünetek közül a leggyakoribb. Ennek ellenére sokszor kezeletlen marad, amint azt egy új, a Northwestern Egyetem és az amerikai Országos Parkinson Alapítvány (NPF) által végzett vizsgálat kimutatta.
„Igazoltuk azt a gyanút, hogy a depresszió nagyon gyakori tünete a Parkinson-kórnak. A vizsgálatban résztvevő személyek majdnem negyede számolt be a depressziónak megfelelő tünetekről” – mondta dr. Danny Bega neurológus, a vizsgálatról beszámoló közlemény első szerzője. „Ez fontos tény, mivel korábbi kutatások szerint a depresszió jelentős mértékben meghatározza az életminőséget.”
Az NPF adatbázisának felhasználásával a kutatók több mint 7000 Parkinson-kóros személy egészségügyi adatait tekintették át. Azok közül, akiknek kifejezett depressziós tüneteik voltak, csak egyharmadnak írtak fel antidepresszívumot a vizsgálat kezdete előtt, és még kevesebbet küldtek el tanácsadásra szociális munkáshoz vagy mentális egészségügyi szakértőhöz.
A kutatók ezután arra a kétharmadra összpontosították figyelmüket, akik a vizsgálat előtt nem részesültek kezelésben a depressziójuk miatt. Egy éves megfigyelésük alatt ezeknek kevesebb mint 10%-a kapott antidepresszívumot vagy beutalót tanácsadásra, rendszereint azok, akiknek depressziós pontszáma a legmagasabb volt.
Az eredményeket a Journal of Parkinson’s Disease tette közzé.
„E betegek többségét nem kezelték” – mondta dr. Bega. „Mégis, az orvosok nagyobb arányban ismerték fel a depressziót ebben a populációban, mint az a korábbi közlemények alapján várható volt.” Nem kizárt azonban, hogy az összes Parkinson-kórosra vonatkoztatva ritkább a depresszió felismerése – az e vizsgálatban résztvevő betegeket ugyanis olyan egészségügyi intézményekben látták el, amelyeket az NPF a „kiváló központ” elismeréssel tüntetett ki.
„Az orvosoknak jobban kell figyelniük arra, hogy a Parkinson-kór rutinvizsgálatának részeként a depressziót is szűrjék, és ki kell deríteni, hogy mennyire hatásosak a különféle antidepresszív kezelések ebben a populációban” – mondta dr. Bega.
Forrás: Science Daily