A pembrolizumab emlőrákban is hatásos
A standard neoadjuváns kemoterápia mellé adott pembrolizumab az emlőrák minden fajtájában növelte a patológiai komplett válaszok arányát.
Dr. Alan P. Lyss (Mercy Hospital, St. Louis, Missouri) neves amerikai onkológus az I-SPY2 és egyéb klinikai vizsgálatok alapján röviden összefoglalja a pembrolizumab plusz kemoterápia kezelések emlőrákos betegeken elért eredményeit.
Az I-SPY2 vizsgálatban szereplő magas kockázatú, II/III stádiumú emlőrákos betegeken akár 60%-ot is elérhet a patológiai komplett válaszok (pCR) aránya pembrolizumab plusz standard neoadjuváns kemoterápia (NAC) alkalmazásával. Mindhárom különböző biomarker- (a HER2-negatív, a hormon-receptor (HR) pozitív/HER2 negatív, valamint a tripla negatív (TNBC) csoportba sorolható emlőrákban a standard neoadjuváns kemoterápiához adott pembrolizumab kétszeresére növelte a komplett patológiai válaszok arányát. A pembrolizumab tehát kitűnőre vizsgázott, és a Fázis III vizsgálatok több mint 99,9%-ban azt mutatták, hogy a pembrolizumab plusz kemoterápiás kezelések eredményei jobbak az egyedüli NAC kezelések eredményeinél.
A pembrolizumab a 2010-ben elindított I-SPSY2 vizsgálat megkezdése óta bekerült azon 10 szer közé, melyek hatását a hormon-receptor pozitív/HER2 negatív emlőrákokban vizsgálják. Az I-SPY2 vizsgálat kontroll csoportjában 181 betegnél standard kemoterápiát végeztek (paclitaxel után doxorubicint és ciklofoszfamidot adtak), 69 betegnél pedig ugyanezen kemoterápia mellé – a paclitaxellal egyidőben – pembrolizumabot is adtak. A becsült patológiai komplett válaszok aránya HER2 emlőrákokban 44% volt a pembrolizumabot kapók esetén és csak 17% volt a kontroll csoportban. A 40 HR-pozitív/HER2 negatív betegnél a becsült pCR értékek 30% és 13% voltak, míg a 29 tripla negatív emlőrákos betegnél ezek az értékek 60%-nak, illetve 22%-nak adódtak.
A pembrolizumabbal kezelteknél jóval ritkábban maradt vissza nagy tömegű maradéktumor. A pembrolizumabbal kezeltek 2,8 éves, az egyedüli NAC-cal kezeltek 3,5 éves követése után a 3 éves túlélés megegyezett a két csoportban, ugyanakkor a betegek kis száma miatt ebből következtetést nem lehet levonni. Az viszont biztos, hogy a pCR-t elérő betegek általában jobb eredményre számíthatnak.
A pembrolizumab által okozott immunológiai mellékhatások mindössze grade 1/2 erősségűek voltak, és a kezelés megszakításával, vagy kortikoszteroidok adásával rendezhetőnek bizonyultak. Viszont gyakori volt a pajzsmirigyműködés zavara, ezt a betegek 13%-ánál figyelték meg. A mellékvese elégtelenség – nem tisztázott okokból – a vártnál gyakrabban fordult elő: 8,7%-ban, és 6 eset közül 5-ben 30 napnál is tovább tartott.
A KEYNOTE-086 vizsgálatban előzetesen nem kezelt, PD-L1 pozitív TNBC-s betegekben a pembrolizumab monoterápia 21%-os válasszal járt, ami a standard kemoterápia hatásosságának felelt meg, viszont a válasz hosszabb ideig tartott. A KEYNOTE-355-ös vizsgálatban előzetesen nem kezelt, magas PD-L1 expressziót mutató St. IV-ban lévő TNBC-s betegeknél a pembrolizumab + kemoterápiát hasonlították össze placebo + kemoterápiával. A progressziómentes túlélés a pembrolizumab karban lényegesen meghosszabbodott, ami azt igazolta, hogy – az előzetes vélekedésekkel ellentétben – nem csak a korai stádiumban lévő emlőrákos betegeknél hatásosak az immunológiailag célzott kezelések.
Mint azt a San Antonio Breast Cancer Symposiumon közölték, az I-SPY2 vizsgálat eredményei igazolták a KEYNOTE-522 Fázis III vizsgálatban megfigyelteket. Korai stádiumú tripla negatív emlőrákban a a patológiai komplett válaszarány szignifikánsan magasabb volt a pembrolizumabot + standard neoadjuváns kemoterápiát kapó betegeknél a placebót + standard neoadjuváns kemoterápiaát kapókhoz képest: a pCR arány az előbbi csoportban 64,8%, utóbbiaknál 51,2% volt, a különbség tehát 13,6% (95%CI 5,4-21,8, P<0,01).
Ezek az eredmények már eddig is nagyon izgalmasok. A KEYNOTE-756 vizsgálat jelenleg is folyamatban van, melyben HR-pozitív/HER2 negatív betegeket randomizálnak pembrolizumab + NAC kezelésre, illetve placebo + NAC kezelésre. Remélhetően az eredmények ugyanolyan kedvezőek lesznek, mint arra az előzetes I-SPY2 vizsgálat eredményeiből már következtetni lehetett.
Az olyan kockázatos korai emlőrákokban, ahol neoadjuváns kemoterápiát látunk szükségesnek, a magasabb pCR arány elérésére kell törekedni, mert ilyenkor várható a kedvezőbb kiújulásmentes túlélés is.
/A pembrolizumab (Keytruda®) a humanizált antitest, iv. alkalmazandó daganatellenes szer, melyet melanoma, nem kissejtes tüdőrák, klasszikus Hodgkin-limfóma, uroteliális daganatok, fej-nyaki daganatok, vesesejtes karcinóma kezelésére alkalmazzák, különösen a PD-L1 fehérjét nagy mennyiségben expresszáló daganatokban (EMEA/H/C/003820)/
Forrás: