A psoriasis növeli a cukorbetegség kockázatát
A pennsylvaniai egyetem kutatóinak most megjelent közleménye a psoriasist is a 2-es típusú diabetes kockázati tényezői közé sorolja. A szerzők kiemelik, hogy súlyos psoriasisban a legnagyobb a cukorbetegség kialakulásának esélye.
Az Archives of Dermatology című lapban nemrégiben nyilvánosságra hozott becslésük szerint évente 115 ezer 500 esetben tulajdonítható a diabetes kialakulása annak, hogy a szokásos kockázati tényezőkön túl a beteg egyidejűleg pikkelysömörben is szenved.
„Adataink azt jelzik, hogy a psoriasishoz akkor is fokozott diabeteses kockázat társul, ha az adott betegnél nem mutatható ki a cukorbetegség egyéb rizikófaktora, például elhízás − emeli ki Joel M. Gelfand, a Perelman School of Medicine bőrgyógyász docense. − A psoriasisban szenvedő betegek számára a szokásosnál is nagyobb jelentősége van a rendszeres testmozgásnak, az egészséges táplálkozásnak és a rendszeres orvosi állapotfelméréseknek, melyek során sor kell keríteni a vérnyomásmérésen túl a koleszterin- és vércukorszint meghatározására is.”
A psoriasis gyakori dermatológiai megbetegedés, mely például az Egyesült Államokban 7,5 millió embert érint. A pikkelysömört korábban már kapcsolatba hozták a myocardialis infarktus, stroke, metabolikus szindróma és a kardiovaszkuláris halálozás gyakoribb előfordulásával.
A mostani vizsgálat annak a korábban megkezdett munkának a része, melynek során a psoriasishoz társuló fokozott egészségi kockázatokat igyekszünk felmérni – mondja Rahat S. Azfar, a Perelman School of Medicine bőrgyógyász adjunktusa. − A diabetes gyakoribb előfordulásán kívül a psoriasisban szenvedőknek azzal is kell számolniuk, hogy náluk nagyobb az esély a metabolikus szindrómára, az emelkedett triglicerid- és vércukorszintre. Ez sajnos még akkor is igaz, ha nincs túlsúlyuk, és nem mutathatók ki náluk a metabolikus szindróma egyéb kockázati tényezői sem. A psoriasist gondozó orvosoknak különösen a súlyos esetekben kell gondot fordítaniuk a bőrbetegséget kísérő szisztémás metabolikus szövődmények észlelésére.
A pikkelysömör és a cukorbetegség egyaránt a krónikus gyulladásos kórállapotok közé tartozik. A közös jelutak – a TH-1 citokinek – inzulinrezisztencia és metabolikus szindróma kialakulására hajlamosíthatnak, illetve elősegíthetik azon gyulladásos citokinek hatását, melyek ugyancsak közrehatnak a psoriasis létrejöttében.
A mostani vizsgálatban 108132 pikkelysömörös beteget hasonlítottak össze 430716 olyan kontrollszeméllyel, akinél nem állt fenn psoriasis. Az eredmények azt jelzik, hogy enyhe psoriasis fennállásakor 11 százalékkal növekszik meg a diabetes előfordulásának esélye, míg súlyos fokú bőrbetegségben a kockázatfokozódás mértéke 46 százalék. A kutatók azt is megnézték, hogy a vizsgálatba bevont esetekben miként történt a cukorbetegség kezelése, és azt találták, hogy a psoriasisban is szenvedő cukorbetegek nagyobb arányban részesülnek gyógyszeres kezelésben cukorbetegségükre, mint a psoriasisban nem szenvedő diabetesesek.
A közlemény szerzői megjegyzik, hogy a jövőbeni vizsgálatok során azt kell majd tisztázni, hogy a psoriasis súlyossága, illetve annak kezelése miként hat közre a 2-es típusú cukorbetegség és annak szövődményeinek kialakulásában.