A pszichés trauma szervi betegséget okozhat
A nőket érő lelki trauma gyakran vált ki poszttraumás stressz zavart, ami sokféle pszichés tünettel, panasszal jár. Egy 20 esztendőn keresztül végzett megfigyelés azt bizonyította, hogy a lelki megrázkódtatás gyakran tényleges szív-ér betegséget okoz.
Az angol nyelvű orvosi szakirodalomban sokat foglalkoznak a szokás szerint betűszóval, PTSD-ként (Post Traumatic Stress Disorder) megnevezett poszttraumás stressz szindróma következményeivel. Azt is hangsúlyozzák, hogy ez a tünetcsoport döntően a nőket sújtja: kétszerte gyakoribb a gyengébb nem képviselői körében, mint a férfiaknál. A Circulation legújabb száma közölte a PTSD és a szervi kardiovaszkuláris betegségek – szívinfarktus, agyi katasztrófa – között megfigyelt összefüggést.
A PTSD olyan, jelentősnek megélt lelki trauma – természeti katasztrófa, nem kívánt szexuális kapcsolat, fizikai támadás –, melynek a páciens számára súlyos következményei vannak: a trauma ismételt felidézése, alvászavar, koncentrációs gondok, emocionális zavarok. Egyéb tünetek is jelentkezhetnek: rémálmok, ingerlékenység vagy pszichés érzéketlenség.
Jennifer Sumner és munkacsoportja New Yorkban a Nurses’ Health Study II. 50 000 résztvevőjét tanulmányozta két évtizeden keresztül. Az eredeti tudományos program, a Nurses’ Health Study I. célja 1976-tól a szájon át szedhető fogamzásgátló szerek hatásának, esetleges mellékhatásainak megfigyelése volt. A második kutatási program 1989-ben indult, alapvetően abból a célból, hogy fiatal nőknek az orális kontraceptívumokra, az étrendre és a kockázati tényezőkre való reagálását tanulmányozzák.
Az eredetileg egészséges, 25–42 éves nőkből álló vizsgálati csoportból kigyűjtötték azokat, akiknek az anamnézisében előfordult PTSD-t kiváltó esemény, illetve megkérdezték, hányféle ilyen tünet gyötörte őket. Az eredmény igen figyelemre méltó: azok a nők, akiknek legalább négyféle PTSD-tünete volt, 60%-kal nagyobb arányban betegedtek meg kardiovaszkuláris kórképekben.
A fokozott PTSD-tünetek és a szív-ér betegségek összefüggése kapcsolatban volt az egészségtelen életmód elemeivel is: dohányzással, elhízással, mozgáshiánnyal, illetve olyan tényezőkkel, mint a magas vérnyomás. „A PTSD általában pszichológiai gondnak számít, de a hazaviendő tanulság az, hogy alapvetően a fizikai egészséggel is kapcsolatban van, kiváltképp a szív és az érrendszer egészségi állapotával – hangsúlyozta a munkacsoport vezetője. – Ez nem csupán mentális gond, hanem testi probléma is, amely végzetessé válhat.”