A rovarirtó szerek veszélyei
A rovarirtó szerek (peszticidek) használatának terjedésével egyre szaporodnak az általuk okozott egészségkárosodások.
Egyes rovarirtó szerek irritálják a bőrt és a szemet, míg mások, mint pl. a szerves foszfátok, idegrendszeri károsodásokat okoznak és növelik a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát. A rovarirtó szerekkel történő hosszú expozíció fokozza egyes rosszindulatú daganatok (többek között a non-Hodgkin lymphoma) megjelenésének valószínűségét.
A peszticidek különösen károsan hatnak a gyermekekre. Endokrin zavarok alakulhatnak ki, a fiúk pubertása felgyorsulhat (rágcsáló modellekben a peszticidek igazoltan fokozzák a tesztoszteron-termelést). Felnőtt férfiakban a spermiumok száma felére csökkenhet, nőkben csökken a fogamzóképesség és gyakoribb lesz a koraszülés. A Nature Communications egy friss feldolgozása szerint a szülészeti szövődmények száma 5%-ról 9%-ra emelkedett a nagymennyiségű rovarirtót használó területeken élő nők körében
A permetezőszerekhez is adagolt és ezért a terményeken esetleg megtapadó chlorpyrifos (CPS, egy számos márkanéven forgalmazott organofoszfát) használatának betiltását követelik az Egyesült Államokban, mivel a gyermekek fejlődését akadályozza, de autoimmun betegségekre is vezethet. Az American Academy of Pediatrics ezért követeli a környezetvédelmi hatóságoktól, hogy változtassák meg a 2017 márciusában megjelent döntésüket, melyben megengedték ennek a – WHO szerint – „mérsékelten” veszélyes szernek a használatát.
A veszélyeket legegyszerűbben úgy csökkenthetjük, ha lehetőség szerint korlátozzuk a rovarirtó szerek használatát. Minden esetben folyó vízzel mossuk le a különböző gyümölcsöket, zöldségeket, egyéb élelmiszereket. Még jobb az eredmény, ha a vízbe némi szódabikarbónát is keverünk, mert a tiszta víznél jobban távolítja el a megtapadt szennyező anyagokat.
Forrás: Medscape Medical News Perspective > Dr. Hansa: uncharted medicine