A Salmonella hihetetlenül ellenáll a fertőtlenítő szereknek
Amennyiben a Salmonella baktérium az élelmiszerfeldolgozás során bejut az élelmiszerbe és ott biofilmet alakít ki, akkor már rendkívül nehéz, sőt néha lehetetlen kiirtani – áll az Applied and Environmental Microbiology című lapban megjelent tanulmányban.
A galway-i National University of Ireland kutatói azt vizsgálták, miként tudják megszüntetni a Salmonella-biofilmet szilárd felületeken. Ehhez háromféle dezinficienst teszteltek. „Azt találtuk, hogy a három kipróbált fertőtlenítő szerrel lehetetlen elpusztítani a Salmonella-sejteket, ha a fertőtlenítési kísérlet előtt már hét napon át hagytuk kialakulni a biofilmet” – emelte ki Mary Corcoran. A minták felében még akkor is fennmaradt a biofilm, ha azokat egy órán át dezinficiens oldatba merítették.
A kutatás apropóját az a járvány képezte, melyben 10 európai országban 160 személy betegedett meg a Salmonella agona szerotípusa által okozott gastroenteritisben. A fertőzésforrás után kutatva egy nagy élelmiszerfeldolgozóból származó hústermékhez jutottak el.
„Úgy tűnik, hogy a Salmonella agona a gyártási technológia azon pontján jut be, amikor a már megfőzött hús további feldolgozása történik, majd a fertőzött főtt hús felszínén tovább él – magyarázza a vizsgálat vezetője. – Vizsgálatunkkal arra kerestük a választ, hogy a járványt okozó Salmonella-szerotípus valamilyen speciális sajátossága miatt jelent-e számára jobb feltételeket a túléléshez az élelmiszerfeldolgozók közege. Képes-e arra, hogy más salmonelláknál sűrűbb biofilmet hozzon létre, vagy esetleg ellenállóbb a fertőtlenítő szerekkel szemben?
Az eredmények arra utalnak, hogy semmi egyedülálló nincs a szóban forgó Salmonella tulajdonságaiban. „Azt találtuk, hogy az általunk tanulmányozott összes Salmonella-típus az általunk vizsgált összes felszínen képes biofilmet kialakítani, legyen az üveg, rozsdamentes acél, mázas kerámia vagy műanyag. Ezen kívül azt is megfigyeltük, hogy a Salmonella által alkotott biofilm az idő előrehaladtával egyre denzebbé, sűrűbbé válik és egyre erősebben tapad a felszínhez” – mondja Mary Corcoran, aki hagsúlyozza: az élelmiszerfeldolgozó üzemekben szigorú szabályokat kell életbe léptetni annak érdekében, hogy ne fertőződhessenek Salmonellával azok a felületek, ahol a főtt hús további feldolgozása és csomagolása történik.
„Fel kell tennünk a kérdést, hogy azok a fertőtlenítőszerek, amelyek a reklámok szerint többféle baktérium ellen is védelmet nyújtanak, valóban hatásosak a való életben akkor, ha biofilmek képzésére van módjuk, hiszen a reklámokban szereplő állítások jobbára olyan vizsgálatokból származnak, ahol nem használtak biofilmeket. Az esetek jelentős részében ezek a dezinficiensek csak nagyon keveset adnak hozzá – ha egyáltalán van valami járulékos hatásuk – az alapos tisztítás és az élelmiszerfeldolgozási szabályok betartása nyújtotta védelemhez. – További kutatások szükségesen annak meghatározására, mi a legjobb módszer a Salmonella-biofilmek elpusztítására.”
Az Egyesült Államokban évente 1 millió felett van a Salmonella-esetek száma, melynek kapcsán 23 ezer kórházi felvételre kerül sor és 450 haláleset következik be – áll a Centers for Disease Control and Prevention jelentésében.