A baktériumok túlélnek a játékokon és a könyveken
A New York-i Buffalo Egyetem kutatói szerint a gyermekeknél és időseknél a torokgyulladás és fülfertőzés gyakori kórokozójának számító két baktérium az emberi szervezeten kívül is képes hosszú ideig túlélni például a könyvek, játékok vagy gyermekágyak felszínén.
Azt találták, hogy a Streptococcus pyogenes és a Streptococcus pneumoniae bizonyos felszíneken szignifikánsan hosszabb ideig marad életképes, mint azt korábban gondolták. Az új felismerés ellentmondani látszik azoknak a korábbi megfigyeléseknek, melyek szerint ezek a baktériumok a gazdaszervezetből kikerülve rövid időn belül elpusztulnak. A szakemberek figyelmeztetnek: mostani eredményeik hatékonyabb stratégiák kidolgozását teszik szükségessé a fertőzések megelőzésére, különösen a kórházakban, iskolákban és gondozóközpontokban.
A S. pyogenes iskoláskorú gyermekeknél gyakran okoz torokgyulladást és bőrfertőzéseket, de felnőttkorban is súlyos infekciók forrása lehet. A S. pneumoniae gyermekeknél és időseknél a légúti fertőzésből eredő morbiditás és mortalitás fontos kóroka, és nagy számban vezet fülfertőzésekhez is.
A kutatócsoport korábbi vizsgálata azt igazolta, hogy bizonyos baktériumok az emberi szervezetben való megtelepedésükkor biofilmeket képeznek, ami nem más, mint az adott felszínen összetapadt mikroorganizmusok együttese. A legfrissebb adatok arra utalnak, hogy a két említett baktérium erősebb és ellenállóbb, mint más, biofilmet nem képező baktériumoknál, így hosszabban jelen van és fertőzőképes marad a tárgyak felszínén. E feltételezés bizonyítására a kutatók egy gyermekgondozási központ könyveit, játékait és gyermekágyait vizsgálták meg.
Több tárgy – köztük a gyermekágyak – felszíne pozitívnak bizonyult S. pyogenesre, míg a S. pneumoniaet az öt vizsgált játék közül négynek a felszínén tudták kimutatni. A szerzők megjegyzik, hogy a vizsgálatokat a tárgyak felületének letisztítása után, az intézmény reggeli nyitása előtt végezték el, ami azt jelenti, hogy hosszú idő telt el azóta, hogy a vizsgált tárgyak felszínei utoljára kontaktusba kerültek személyekkel.
Ezt követően S. pyogenes és S. pneumoniae 1 hónapos biofilmjét vizsgálták annak meghatározására, hogy a baktériumok képesek-e elszaporodni a szervezetben. Az eredmények azt jelzik, hogy a biofilmekkel kolonizációt lehetett létrehozni kísérleti egereknél.
Egy másik kísérletben azt figyelték meg, hogy a biofilmek még tisztítást követően is hosszú órákon keresztül képesek túlélni az emberi kézen, könyvek, kemény vagy puha játékok felületén.
Az eredményeket így kommentálta Anders Hakansson, a Buffalo Egyetem orvoskarának mikrobiológus és immunológus adjunktusa: „Az összes esetben azt tapasztaltuk, hogy ezek a patogének hosszú időn keresztül képesek túlélni a humán gazdaszervezeten kívül. A baktérium-biofilmmel fertőződött, gyakran használt tárgyak órákon, heteken vagy akár hónapokon keresztül bakteriális rezervoárként működhetnek, átadva a fertőzést azoknak a személyeknek, akik kontaktusba kerülnek a szennyezett tárggyal.” Hakansson ugyanakkor azt is megjegyzi, hogy további kutatások szükségesen annak pontosabb feltárására, hogy milyen típusú kontaktusok eredményezik a fertőzés átvitelét egyik személyről a másikra, illetve az eredmények új stratégiák kidolgozásának fontosságára hívják fel a figyelmet a fertőzések megelőzése céljából.
„Ha kiderül, hogy ez a fajta terjedési mód jelentős szerepet játszik az infekció továbbvitelében, akkor a jelenleg más, a felszíneken hosszú ideig perzisztáló baktériumok (pl. intesztinális baktériumok és vírusok) terjedésének megakadályozását célzó protokollokat kell követni e baktériumok esetében, különösen a gyermekgondozást és egészségügyi ellátást végző személyzet körében” – teszi hozzá.