Baktériumellenes hatású polifenolok
Véletlen, konyhai megfigyelés vezette amerikai kutatókat ahhoz a fölismeréshez, hogy a zöld tealevelek nem csak kellemes ital készítésére használhatóak, hanem a bennük lévő polifenolokból hatékony baktériumellenes borítóanyag is készíthető.
Manapság a fontos fölfedezések általában nagy kutatóintézetek laboratóriumainak bonyolultan szervezett tevékenységéből erednek, de itt az indulást a laboratórium konyhájában hagyott edények adták.
Az elmosatlanul hagyott edényekben zöld tea, illetve vörösbor maradt, de a leülepedett, ragadós anyagot mosogatás helyett az amerikai Northwestern Egyetem kutatói alaposan megvizsgálták. Kiderült, hogy az üledék erélyesen antibakteriális hatású. A további vizsgálatok bizonyították, hogy ez a növényi polifenoloknak köszönhető.
A polifenol molekulák a növényt is baktérium és más kedvezőtlen hatások, például az oxidatív károsodás ellen védik. Most kiderült, hogy ez az anyagot külső felület formájában sokfelé módon hasznosítható.
A polifenol port vizben oldva, egy csipet sóval elkészítve szintelen fedőanyagot kapunk, amely antioxidáns tulajdonságú, ugyanakkor nem toxikus, viszont megöli a baktériumokat. Igen hasznos tulajdonsága, hogy ragadós, így a legkülönbözőbb felületekre fölvihető.
„Kidolgoztuk azt a módszert, amivel a polifenol anyagokat sokféle felszinre, még a teflonra is rájuttathatjuk: egyszerű bemártós technika, olyan, ami a baktériumellenes és antioxidáns hatást nem károsítja” – nyilatkozta Phillip B. Messersmith professzor, a munkacsoport vezetője.
„Az igazán érdekes, hogy olyan természetes anyagok, amelyek étkezésünk rendszeres alkotórészei, eddig nem ismert és képzelt módokon is hasznunkra lehetnek, például orvosi eszközök felszini védelmét alkothatják” – folytatta Tadas S. Sileika, az Angewandte Chemie International Edition által közölt dolgozat első szerzője.
A munkacsoport igazolta, hogy a rozsdamentes acél csipőprotézis, a polifenol borítás után minden egyéb kezelés nélkül nem csak antibakteriális felületű lesz, hanem a szabad gyökök ellen is véd. A polifenol fémekre, anorganikus felszinekre, műanyagokra és kerámia tárgyakra egyaránt biztonságosan fölvihető. A fenolok a zöld teán vagy a vörösboron kívül a sötét csokoládéból is kivonhatók.
A kutatók 15 év alatt olcsóbb alapanyagokból is készítettek a hatásos bevonatot. Kidolgozták a technikát, amivel csersavat vagy pyrogallolt tartalmazó sóoldatból ugyanolyan biztonságos felszinborítás készíthető, mint a zöld tealevél ázalékából vagy a vörösborból.
A Messersmith professzor vezette munkacsoport további ragadós alapanyagokat is talált, például a polydopamint, amely ugyancsak fenol eredetű és olyan ragasztószert tartalmaz, mint az enyv, amivel a tengeri kagylók a sziklákhoz rögzítik magukat. A polydopamin biztató biomedikális fedőanyagnak látszott, de a növényi eredetű változatok előnye, hogy szintelenek, nem változtatják meg a kezelt anyag optikai jellemzőit.
Az új alapanyagok előnye, hogy akorábbiknál átlagosan százszor olcsóbbak. Az így bekent felszineken a borítás csak 20-100 nanométer vastagságú és nem változtatja meg az orvosi eszközök, műszerek tulajdonságait.