A terhességi hányás okai és kezelése
A hányinger és hányás igen gyakori várandósság idején, de nagyon fontos odafigyelni rá, súlyosabb betegségek jelei is lehetnek.
A várandósok egyszerű reggeli rosszulléteit általánosságban nem veszik túl komolyan, de ez csak akkor helyes, ha kizárjuk a hyperemesis gravidarum lehetőségét. E betegség tünetei rendszerint a terhesség negyedik-hatodik hetében kezdődnek, legerősebben a 11-13. héten jelentkeznek. A nők mintegy 22%-ának viszont a várandósság során végig hyperemesise van. Az erősebb tünetek és a tünetek tartósabb fennállása nagyobb kockázatot jelentenek mind az anyára, mind a magzatra nézve. A nem kezelt hyperemesis gravidarumban szenvedő anyák gyermekeinél idegrendszeri fejlődési zavarok, viselkedési zavarok, és K-vitamin hiánnyal járó embriopátia léphet fel. Valószínűbb, hogy megakad az intrauterin növekedésük, illetve idő előtt születnek. Igen fontos tehát a betegség időben történő felismerése és megfelelő kezelése, az anyai szervezet leromlásának megakadályozása.
A hyperemesis gravidarumban szenvedő asszonyokban emelkedett a terhesség alatt a placentában termelődő GDF15 hormon szintje (Fejzo 2018, Fejzo 2019). Néhány kutatás igazolta, hogy az étvágy szabályozásában, és a rákbetegek kachexiájában is szerepet játszó GDF15, valamint az IGFBP7 gén összefüggésbe hozható a hyperemesis gravidarum problémájával (Nat Commun). Dr. Marlena Fejzo (David Geffen School of Medicine, Los Angeles), az ezzel kapcsolatos vizsgálatok vezetője is úgy véli, hogy a betegség kialakulásában mind genetikai (IGFBP7) mind hormonális komponens (GDF15) is részt vesz, a hormon agyi szinten vált ki kontrollálhatatlan hányást. Dr. Fejzo-nak reményei szerint, addig is míg megtaláljuk ennek a hormonhatásnak az ellenszerét, a daganatos kachexia kezelésére jelenleg is folyó vizsgálatok eredményei esetleg alkalmazhatók lesznek a hyperemesis gravidarumban is.
Kimber MacGibbon, a hyperemesis gravidarum kutatására és a betegek, valamint a szakemberek tájékoztatására létrehozott nonprofit HER Alapítvány társalapítója elmondta, hogy a heves hányásos betegség rendkívüli fáradtságot, vizelettartási zavart, súlyos esetben nyelőcsősérülést, máj- és vese-működési zavart, postpartum depressziót, post-traumás stresszt, de akár retina leválást, bordatöréseket, dobhártya-repedést, okozhat.Több tanulmány megemlíti, hogy a terhes anya thiamin-hiánya (és az állandó hányások miatti alultápláltsága) Wernicke-féle encephalopathiát okozott, de az agy károsodása korai felismerés esetén kezelhető.
A diagnózis és a terápia részletei a HER alapítvány website-ján megtalálhatók, sőt az UCLA már okostelefonon is hozzáférhető applikációt hozott létre. A website és az applikáció jelentős segítséget nyújthat, részletezi a rehidrálás, a hányáscsillapítás, a vitaminpótlás, és a táplálkozás tudnivalóit.
Forrás:
1. Medscape Medical News > Conference News > INS 2019
2. Infusion Nurses Society (INS) 2019 Annual Conference
3. Geburtshilfe Frauenheilkunde