A testsúlycsökkenéstől elmúlhat a pitvarfibrilláció
Egyre több betegségről derül ki, hogy leküzdésében első lépés az életmódváltoztatás. Egy új vizsgálat igazolta, hogy elhízott betegek pitvarfibrillációja megszüntethető a testsúly csökkentésével.
A LEGACY vizsgálat azt mutatta ki, hogy a túlsúlyos és az elhízott személyekben a testsúlycsökkenés megszüntetheti a pitvarfibrillációt (Afib), különösen akkor, ha a személy nem hízza vissza a leadott kilókat.
A testsúlyuk legalább 10%-át leadó betegek esetén hatszor valószínűbb volt, hogy 5 év múltán sem lesznek aritmiásak minden antiaritmiás gyógyszer nélkül, mint azokban, akik kevesebbet (3%-nál kevesebbet) fogytak (46% vs 13%, p<0.001). Azonban az előny csak a megtartott testsúlycsökkenés esetén érvényesült, akkor, ha az 5 év alatt 5%-nál kisebb mértékben ingadozott a testsúly (és ez volt tapasztalható
a 10%-nál többet fogyó betegek mintegy felében) –számolt be az ausztráliai Rajeev K. Pathak, MBBS (Royal Adelaide Kórház) az American College of Cardiology (ACC) éves tudományos ülésén.
Nem volt Afib-ja – a gyógyszerhasználattól függetlenül – ama betegcsoport 85%-ának, akik mindvégig tartották kisebb súlyúkat, és testsúlyingadozásuk 2% alatt maradt, míg 2–5%-nyi volt a testsúly fluktuáció esetén a betegek 59%-ánál, még nagyobb fokú volt a testsúlyingadozás esetén pedig 44%-ánál nem észleltek pitvarfibrillációt. Mindkét tényező (a kezdeti fogyás és a testsúly fluktuációja) szignifikáns független előrejelzője volt az Afib kiújulásának (a trendre p<0,001).
A vizsgálatban egy aritmiaközpont 355 betege vett részt; valamennyiüknek pitvarfibrillációja volt és testtömegindexük meghaladta a 27 kg/m2-t. Felajánlották nekik, hogy egy fogyási központ foglalkozik majd testsúlyproblémájukkal; a központ alacsony szénhidrát- és alacsony zsírtartalmú diétát, valamint testedzést javasolt. Az Afib-mentességet 7 napos Holter-monitorozással állapították meg.
Az elsődleges kimenetelek közül az Afib okozta tünetek és az általános jóllét pontszámai szignifikánsan nagyobb javulást mutattak, ha nagyobb mértékű volt a fogyás (az interakcióra mindkettőnél p<0,001).
Az eredményeket kommentáló vezető kardiológusok szerint a LEGACY vizsgálat haszna a klinikai gyakorlatban igen nagy. A vizsgálat azt jelzi, hogy akárcsak a koronáriabetegségnél, a pitvarfibrillációnál is az első lépés az életmódváltoztatás. Bár a kapcsolat mechanizmusa egyelőre még nem ismert, de a lényeg az, hogy nagyon erős az összefüggés.
„A végső következtetés az,” – mondta az egyik szakértő – „hogy a fogyás nagyon egyszerű stratégia a pitvarfibrilláló betegek számára. Azt hiszem, ezzel kellene először próbálkozni, még az ablatív eljárások előtt. Csodálatos vizsgálat.”
Forrás: Medpage Today