A tivornyázás mellékhatásainak gyógyszeres csökkentése
Európai tudósok kifejlesztettek és kipróbáltak egy olyan gyógyszert, amely csökkenti a tivornyázás káros mellékhatásait, főleg a tinédzserekben.
A kutatók úgy gondolják, hogy az új gyógyszerrel lehetőség lesz majd új módon kezelni az Alzheimer-kórt is és más olyan neurológiai betegségeket, amelyek károsítják az agyat.
Az áttörés kulcsmozzanata az volt, hogy Mike Page, a nagy-britanniai Huddersfieldi Egyetem professzora és kollégái kifejlesztettek egy új anyagot, amelyet etán-béta-szulfámnak neveztek el. Ez a taurin „pro-drogja” – olyan szer, amely a véráramba jutva még nem alakul át aktív formájába. A gyógyszerek a vér-agy gát – az agy természetes védekező mechanizmusa – miatt nehezen jutnak be az agyba, ez a védekezés azonban akadályát képezi a neurológiai betegségek gyógyszeres kezelésének is.
A kutatók, akik a belgiumi Louvainben, az olaszországi Firenzében és a nagy-britanniai Huddersfieldben és Londonban dolgoznak, felfedezték, hogy ha olyan patkányoknak adják be az etán-béta-szulfámot, amelyeket „tivornyázó” életmódra állítottak be (azaz számos alkalommal rövid idő alatt nagy mennyiségű alkoholt fogyasztottak), csökkenni fog az agysejtek pusztulása és a gyulladás, amelyeket egyébként a tivornyázás kivált, s amelyek következtében kognitív károsodás jön létre, például romlik az emlékezet. A tivornyázás ezen hatásai tartós károsodáshoz vezethetnek, főleg a tinédzserekben, akiknek agyfejlődése még nem fejeződött be.
A kutatók eredményeiket a Journal of Alcoholism and Drug Dependence című folyóiratban tették közzé.
Kimutatták, hogy hogyan károsítja az alkohol az agyműködést, s hogy ezt gyulladás kíséri az agyban és neuronpusztulás. E hatások azonban kisebb mértékűek voltak vagy visszaállt a normális állapot, ha a patkányok etán-béta-szulfámot is kaptak.
„Az alkohol egyik hatása, hogy tönkreteszi azoknak az agysejteknek egy részét, amelyekre szükség van az orientációhoz és a tájékozódáshoz” – mondta Page professzor. „Ha azonban a patkányoknak az alkohollal együtt etán-béta-szulfámot is adunk, ez legyőzi az alkohol károsító hatását.”
Page professzor elmagyarázta, hogy az agy gliasejtekkel védi meg magát, amelyek száma megnő, ha a patkányok tivornyázó módon fogyasztanak alkoholt. Az alkohollal együtt alkalmazott etán-béta-szulfám hatására azonban csökken e gliasejtek száma.
A professzor beszámolt arról, hogy a kutatók együttműködése, amelynek eredménye a legutóbbi közlemény volt, mintegy 10 éve tart már. Ezután is folytatják a projektet, amelynek egyik célja, hogy olyan szert találjanak, amely még az etán-béta-szulfámnál is erősebb hatású. Azt remélik, hogy hosszabb távon az ilyen szerekkel kezelni lehet majd az Alzheimer-kórt és a demenciát, amelyeket szintén az agyi aktivitás csökkenése jellemez.