A vesekő gyógyszeres kezelésének kérdése
Újabb tanulmány igazolta, hogy a kisméretű vesekő spontán, gyógyszeres beavatkozás nélkül is kiürül a szervezetből.
Az European Association of Urology (EAU) kongresszusán ismertetett MIMIC nevű tanulmány szerint akut uretergörcs esetén a kő távozását siettető gyógyszeres kezelés gyakran elvesztegetett idő és költség, mert nem befolyásolja a kő távozását. Az 5 mm-nél kisebb kövek - függetlenül attól, hogy hol helyezkednek el az ureterben -, természetes úton is kiürülnek, nincs szükség műtétre, és a gyógyszeres beavatkozásokat sem kell rutinszerűen alkalmazni.
A vesekőnek – méretétől függően - általában 1 hónapra van szüksége a távozáshoz. Az alfa-blokkolókkal és a kalcium-csatorna blokkolókkal végzett vizsgálatok vegyes eredményekre vezettek, a nagy SUSPEND vizsgálat szerint egyik gyógyszernek sincs haszna a placebóhoz képest – bár a BMJ-ben 2016-ban megjelent meta-analízis az alfa-blokkolókat hatásosnak találta. A tamsulosin és egyéb alfa-blokkolók (α1a adrenerg receptor antagonisták), elernyesztik a hólyagnyak izomzatát, az ureter simaizomzatát, gátolják annak perisztaltikus aktivitását és a prosztatában lévő izomrostokat is, megkönnyítik a vizeletürítést. Számos randomizált, kontrollált vizsgálatban és meta-analízisben értékelték szerepüket. Általában elfogadott vélemény szerint a tamsulosin használatával több vesekő távozik, mint nifedipinnel, és alkalmazásakor csökken a fájdalomcsillapító iránti igény is.
Dr. Shah és munkacsoportja az EAU-n bemutatott poszteren 2516 beteg konzervatív kezelésének eredményéről számolt be – legtöbben az alfa-blokkoló tamsulosint kapták. Életkorra, nemre, a kövek méretére, a köveknek az ureterben elfoglalt helyzetére nézve nem láttak különbséget a gyógyszeresen kezelt- és a spontán ürülést mutató betegek között abban, hogy a kövek kiürülnek-e. A kiürülést meggyorsító gyógyszeres kezelés esélye (OR) mindössze 0,86 volt (95%CI 0,52-1,40). A vizsgálatban a kutatók nem mérték fel, hogy van-e különbség a két csoport betegeinek a fájdalomcsillapító iránti igényében. A hullámokban jelentkező fájdalom csillapítására per os, vagy rectálisan bevitt NSAID-ket használtak, de hangsúlyozták, hogy az erős, hosszantartó fájdalomnál mindenképp be kell avatkozni. Az akut uretergörcs esetén rendszerint retrográd stentet vezetnek fel. A vesekövesség oka a legtöbb esetben nem ismert, de az biztos, hogy naponta legalább 2 liter folyadék fogyasztása segít megakadályozni a folyamatot.
Egy 2018-ban megjelent kínai vizsgálat 3296 értékelhető beteget tartalmazott, ők 1:1 arányban tamsulosint, vagy placebót kaptak. A tamsulosin leginkább a disztális ureter 5 mm-nél nagyobb kövei esetén volt hatásos, kisebb kövek esetén előnyei nem mutatkoztak, viszont alkalmazásával rövidebb volt a kő „megszületéséig” eltelt idő és csökkent a fájdalomcsillapító igény.
Dr. Hollingsworth (University of Michigan, Ann Arbor) 2016-ban jelentetett meg egy 50 vizsgálatot összefogó meta-analízist, mely szerint az alfa-blokkolók hatásosak, különösen 5 mm-nél nagyobb kövek esetén – és ez nem mond ellent a MIMIC vizsgálatban megfigyelteknek. Dr. Hollingsworth is úgy tartja, hogy – egyesek véleménye ellenére - a gyógyszeres kezelésnek igenis van kedvező hatása veseköves rohamban. „Nem hiszem, hogy kisebb kövek esetén hasznosak lennének ezek a gyógyszerek, de a sürgősségi osztályokon mindenképpen tartani kell őket”.
Forrás:
2. European Association of Urology (EAU) 2018 Congress: Abstract 637. Presented March 18, 2018.