A vesekövesség kiújulásának előrejelzése
A Mayo Klinika kutatói nemrégiben új módszert dolgoztak ki, melynek segítségével pontosabban azonosítható, hogy mely betegeknél a legnagyobb a vesekövek visszatérésének kockázata.
Igen fontos lenne tudni, hogy vesekövesség esetén a vesekövek eltávolítása vagy ürülése után milyen eséllyel kell számítani újabb kövek megjelenésére. Bár egyre több ismerettel rendelkezünk a vesekövesség patofiziológiájáról, a kiújulás előrejelzése egyelőre meglehetősen pontatlan, annak ellenére, hogy bizonyos kockázati tényezők mára már jól ismertek.
Vannak betegek, akiknek életében csak egyszer jelentkezik veseköves epizód, míg másoknál gyakoriak a heves fájdalommal kísért visszatérő epizódok. Léteznek módszerek, például szigorú étrendi megkötések, a kövek újraképződésének csökkentésére, ezeket azonban nem mindig könnyű huzamosabb ideig alkalmazni.
A Mayo Clinic kutatói a közelmúltban új módszert ismertettek, melynek segítségével azonosítható, melyek azok a betegek, akiknél a legnagyobb a kövek visszatérésének a valószínűsége. Azt remélik, hogy ennek használatával csökkenthető az ismétlődés rizikója.
A 1984 és 2017 között folyó Rochester Epidemiology Project keretében 3364 résztvevő 4951 veseköves epizódjának adatait elemezve sikerült néhány olyan mintázatot találni, melyek meglétekor nagyobb eséllyel kell számítani a veseköves epizód visszatérésére. Azt találták például, hogy az ismételt kövességgel jelentkező betegek nagyobb arányban férfiak, fiatalok, és magasabb az átlagos testtömegindexük. Ezen túlmenően a vesekövesség szempontjából pozitív családi kórtörténet és a korábbi terhességek is ismétlődő vesekövességre hajlamosíthatnak. Egy közelmúltbeli vizsgálat szerint pedig a meleg, nedves környezet is elősegíti a kövek képződését.
A szerzők azt is vizsgálták, hogy a kövek mérete és elhelyezkedése befolyásolja-e a későbbi kiújulás valószínűségét. Azt találták például, hogy a vesék alsó pólusában elhelyezkedő kövek esetében kell inkább számítani újabb veseköves epizódra. Ugyancsak nagyobb kockázatot jeleznek a 3 és 6 mm közötti kövek, szemben az ennél kisebb, illetve nagyobb kövekkel.
Korábban a szerzők már kifejlesztettek egy predikciós eszközt a jövőbeni veseköves epizódok rizikójának előrejelzésére, melyben 11 faktort vettek figyelembe. Megállapították azonban, hogy ez a számítás különösen azokban az esetekben nem teljesít megfelelően, amikor korábban már két vagy több ismétlődő epizód fordult elő. A szerzők most tökéletesítették és nagyobb betegcsoporton tesztelve pontosították módszerüket. A Mayo Clinic Proceedingsben közölt cikkükben arról számolnak be, hogy újabb paramétereket is felvettek a prediktív modellbe, ilyen például a nem, a veseköves kórelőzmény és az etnikai hovatartozás.
A módosított módszer 13 független prediktort vesz figyelembe, mely a szerzők reményei szerint hasznos információkkal szolgál az orvosok számára a kezelés és a kontrollvizsgálatok megtervezéséhez. A kapott adatok alapján például a beteg és gondozója is tisztában lehet azzal, mennyire szigorúan kell tartani a diétát.