A zeneterápia haszna demenciában
Egy új kutatás szerint a zeneterápia csökkenti a demenciában szenvedők depressziós tüneteit, szorongását és viselkedési problémáit, javítja az érzelmi komfortot, és az életminőséget.
A Cochrane Database of Systematic Review-ben 2018. július 23.-án jelent meg online egy összefoglaló közlemény, melyben 22 vizsgálatban szereplő 1000-nél több, különböző súlyosságú demenciában szenvedő beteg adatait foglalták össze. (A közlemény egy 2017-es Cochrane összefoglaló frissítése). Az adatok szerint a – legalább öt alkalommal történő – zeneterápia enyhíti a depressziós tüneteket, javítja a viselkedési zavarokat és az életminőséget (QoL). Dr. Jenny T. van der Steen (VU University Medical Center Amsterdam, Hollandia) elmondta a Medscape Medical News-nak, hogy a szorongás szintén enyhül, de a kognitív funkciók, az agitáció, vagy az agresszió nem változik. A doktornő kifejtette, hogy a „hatások nem nagyok, de a demenciában szenvedők, az őket ápolók, a család és a professzionális segítők szempontjából igen fontosak”.
Demenciában gyakran rosszabbodik a beszédkészség, és a beszélt nyelv megértése, de a zene egy olyan nyelv, melyet a demenciában szenvedők is megértenek – mondta Dr. van der Steen. „A zene összekapcsolja az embereket, különösen az ápolási otthonokban élőket, akik egyébként eléggé el vannak zárva egymástól.” A 2017-es meta-analízis óta újabb, szisztémás kiértékelésre alkalmasabb adatok állnak rendelkezésre.
14 országban végzett 22 vizsgálat adatait értékelték (1097 résztvevő). A meta-analízisbe 21 vizsgálat 890 résztvevője került. A résztvevők mind a demencia valamilyen típusában szenvedtek. A terápiás próbálkozások kórházakban, ápolási otthonokban, vagy a közösségben történtek. A zene-alapú terápiás beavatkozás lehetett aktív (pl. éneklés, hangszeres játék), és lehetett receptív (zenehallgatás), történhetett személyenként, vagy kollektívan, legalább 5 alkalommal. Hét vizsgálatban személyenként, a többiben csoportosan zajlott a terápia. A legtöbb vizsgálatban aktív és receptív zenei elemek is voltak. A hatást az egyéb beavatkozásokhoz, pl. zene nélküli aktivitásokhoz, vagy aktivitás nélküli helyzetekhez hasonlították. Elsődleges végpontok a következők voltak: érzelmi jólét, életminőség, depresszió, szorongás, viselkedési zavarok, agitáció, agresszió. Másodlagos végpont a társasági viselkedés és a kognitív funkciók voltak.
Az analizált vizsgálatok közötti eltérések miatt igen nehéz volt az értékelés. Számos esetben a vizsgálatok tervezése, kivitelezése, ellenőrzése hibás volt, de a résztvevők halála, vagy szem elől vesztése is akadályozta a munkát. 9 vizsgálat 348 résztvevőjénél jelentősen javult az érzelmi állapot és az életminőség, 13 vizsgálat 478 résztvevőjénél pedig a szorongás lényeges csökkenését regisztrálták. 7 vizsgálat 350 résztvevőjén viszont alig, vagy egyáltalán nem javultak a kognitív funkciók. 11 vizsgálat 503 résztvevőjétől származó mérsékelt minőségű bizonyítékok alapján kijelenthető, hogy csökkentek a depressziós tünetek és a viselkedési problémák. A zene-alapú beavatkozások 14 vizsgálat 626 résztvevőjének adatai alapján viszont nem csökkentették az agitációt vagy az agressziót. A szociális viselkedésre gyakorolt hatás megállapítása bizonytalan, mivel a vizsgálatok bizonyítékai nagyon gyengék. Dr. van der Steen az adatok alapján az egyénre szabott, individuális terápiás beavatkozásokat tartja hasznosabbnak a csoportos terápiánál .
Dr. Sam Fazio (az Alzheimer’s Association speciális projektjének igazgatója), aki BA fokozatát zeneterápiából szerezte, kijelentette, hogy „hallomásból, de a saját klinikai tapasztalataim alapján is megerősíthetem, hogy a zeneterápia számos haszonnal jár.” A terápia-e formája semmiféle veszéllyel nem jár, ezért a nem gyógyszeres beavatkozások egyik hasznos lehetősége, ugyanakkor több kérdés is felmerül. Például a beteg maga tud-e valamilyen hangszeren játszani, vagy csak hallgatja a zenét, teszi ezt magában vagy társaságban? Milyen zenét szeret a beteg? A klinikusok egybehangzó véleménye, hogy a legtöbb demenciában szenvedő beteget azonnal meg lehet nyugtatni a zenével. A zeneterápia az Alzheimer’s Association által javasolt nem gyógyszeres beavatkozás.
Forrás:
1. Medscape Medical News > Psychiatry News