A Zika fertőzés kockázata - utazók figyelmébe
A szúnyogvektorok terjedését meghatározó környezeti tényezők egy adott ország határain belül is jelentősen eltérhetnek. A tünetmentes fertőzöttek miatt a vérkészítményeket Zika-vírusra is szűrni kell.
2015. májusa óta, amikor a Zika-vírus (egy flavivírus, melyet elsősorban a Aedes aegypti szúnyogok terjesztenek) megjelenéséről számoltak be Brazíliában, a vírus gyorsan tovaterjedt az amerikai és karibi térségben. Az anyai Zika-vírus fertőzés és a kedvezőtlen magzati hatások közötti kapcsolat (többek közt kisfejűség) arra sarkallta a CDC-t, hogy 2-es szintű utazási riasztást adjon ki 37 országra illetve Egyesült Államokbeli területekre vonatkozóan, ahol 2016. március 11. óta Zika-vírus fertőződésről számoltak be. A szúnyogcsípés elkerülése mellett a CDC további tanácsa az utazók számára, hogy a várandós nők halasszák el az érintett területekre tervezett utazást. Ugyanakkor egy ország határain belül a szúnyogvektorok terjedését meghatározó környezeti tényezők jelentősen eltérhetnek. A CDC térbeli elemzést végzett az Ae. aegypti előfordulásának valószínűségére. Ezen vizsgálat eredményei alapján a tengerszint feletti 2000 méter felett fekvő területekre korlátozódó utazás csak minimális (közel 1%) kockázattal jár a szúnyogok által terjesztett Zika-vírussal való megfertőződésre. Ez azokra az országokra is vonatkozik, melyekben aktív fertőződést észleltek. A várandós nők számára javasolt a 2000 méter alatt fekvő területekre utazás elkerülése, amennyiben az adott országban továbbra is aktív Zika-vírus fertőződésről számolnak be.
Az Ae. aegypti élőhelyének alkalmasságát és a Zika-vírus vektoraként való túlélést meghatározó számos környezeti tényező közül a szigorúan számszerűsített hőmérséklet faktort vették leggyakrabban górcső alá, mindazonáltal a hőmérséklet jelentős eltéréseket mutat, és nehéz helyi, illetve hosszú távú előrejelzéseket készíteni. A múltban a tengerszint feletti magasság kielégítően helyettesítette a hőmérsékletet. Állandó és viszonylag könnyen mérhető jellegénél fogva a magasságot választották ki a további vizsgálat tárgyául. Különböző globális régiókból érkező korábbi beszámolók alapján az Ae. aegypti -ugyan ritkán, de- jelen van 1700 és 2100 m között is. Jelen vizsgálat olyan országokra és USA területekre korlátozódik, melyek 1) továbbra is a Zika-vírus terjedésével küszködnek és 2) magasan fekvő területekkel rendelkeznek (1500 métertől kezdődően). Tizenhat ország, köztük Bolívia, Brazília, Kolumbia, a Dominikai Köztársaság, Ecuador, El Salvador, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Jamaica, Mexikó, Nicaragua, Panama, és Venezuela rendelkezik e kritériumnak megfelelő területekkel. Az USA érintett régióiban nem találhatók ilyen magasságban fekvő területek. Mind a 16 országban kiszámították az Ae. aegypti számára megfelelő területek nagyságát és azok lakosságszámát. A mennyiségi meghatározásokat a magasság 100 méterenkénti felosztásával készítették el 0 és 2500 méter között. Mind a 16 országban arra az eredményre jutottak, hogy 2000 méter feletti magasságban fekvő területeken az Ae. aegypti nagyrészt nincs jelen. A Zika-vírus esetekről jelenleg elérhető földrajzi adatok gyér mivoltából fakadóan a dengue (egy másik, szintén elsősorban az Ae. aegypti által terjedő vírus) eseteit vizsgálták. A globális adatsorban szereplő esetek csupán 1,1%-a (28/2682) következett be 2000 méter felett a 16 országban.
Ennélfogva a 2000 méter felett fekvő területeken a szúnyog által terjesztett Zika-vírus fertőződés kockázata minimálisnak tekinthető. Ezen eredmények segítik a Zika utazási figyelmeztetések földrajzi pontosítását a különböző magasságban fekvő területeken tapasztalható Zika-vírus előfordulást illetően.
A CDC a várandós nők számára a 2000 méter alatt fekvő érintett területekre tervezett utazás elhalasztását javasolja. Minthogy a Zika-vírus elsősorban szúnyogok által terjed, a CDC a szúnyogcsípések elleni védekezést tanácsolja. A 2000 méter felett fekvő területekre történő utazás a Zika-vírus ferőződés minimális kockázatával jár.
A Zika fertőzöttek jelentős része tünetmentes, a fertőzés transzfúzióval is átvihető. Bár az USA-ban még nem észleltek ilyen esetet, Brazíliában már igen. Ezért az FDA napokban kiadott ajánlása szerint a fertőzött területeken gyűjtött vér szűrendő vagy nukleinsav kimutatással vagy PRT-vel (pathogen reduction technology). Ne adjon vért: a tünetek megszűnése után 4 hétig aki fertőzött volt vagy gyanús volt rá, akinek szexuális kontaktusa volt fertőzött személlyel. Legalább 4 hét teljen el a potenciálisan fertőzött területről való visszatérés után és legyen tünetmentes a véradó.
Forrás:
1. MMWR
2. MMVR