A zsíros koszt depressziót is okoz?
Kísérleti egereken végzett vizsgálat azt igazolta, hogy a zsíros koszt megváltoztatja az állatok bélbaktériumainak összetételét, s emiatt jelentős viselkedési és pszichiátriai eltérések alakulnak ki az elhízástól függetlenül.
A zsírban gazdag táplálék már korábbi megfigyelések szerint is sokrétű orvosi gondokat okoz, beleértve az elhízást, a szíveltéréseket és az agyi katasztrófát. Az utóbbi időben mind több adat jelzi, hogy a zsíros koszt fokozza a depresszió és egyéb pszichiátriai zavarok kockázatát.
A Louisianai Állami Egyetem munkatársainak gondosan tervezett és kivitelezett kísérlete azt mutatta, hogy a nagy zsírtartalmú étrend nagymértékben befolyásolja az egészségi állapotot, a pszichés viszonyokat, mégpedig a bélbaktériumok – a mikrobióta – összetételének a megváltoztatásával.
Az emberi mikrobióta mikroorganizmusok trillióit jelenti, melyek jelentős hányada a bélrendszerünkben lakik és tevékenykedik. Ezek optimális összetétele létfontosságú a normális élettani viszonyokhoz. Megváltozásuk meglepő mértékű neuropszichiátriai változásokhoz is vezethet.
Annadora J. Bruce-Keller és munkacsoportja normál súlyú, egészséges, a C57BL/6 törzshöz tartozó hím egereket figyelt meg, akik mesterségesen táplált egerekből kaptak béltartalom-átültetést. Az egyik csoport egészségesen kosztoló egerek béltartalmát kapta, a másik pedig olyan donortól származó bélbaktériumokkal élt tovább, akiket zsírdús étrenden tartottak. A kutatók a kétféle béltartalom recipienseit vizsgálták a kísérletben.
Azok az egerek, akik a zsíros koszt által kialakított mikrobiótával éltek, többféle kóros viselkedést mutattak: nyugtalanok lettek, memóriazavaraik támadtak. Különféle testi tünetek ugyancsak megjelentek, például gyulladásos szimptómák. Az agyi gyulladás jelei a kóros viselkedési eltérésekkel párhuzamosan jelentek meg. A vizsgálók hangsúlyozták, hogy e tünetek észlelésekor súlytöbblet nem volt kimutatható.
„Ez a tanulmány azt jelzi, hogy a zsírban gazdag koszt megzavarja az egészséges agyműködést azzal, hogy kedvezőtlenül befolyásolja azt a szimbiotikus kapcsolatot, ami az ember és a bélben élő mikroorganizmusok között kifejlődik – foglalta össze Dr. John Krystal, a Biological Psychiatry szerkesztője. – További vizsgálatokra van szükség, de az eddigi adatok arra utalnak, hogy az emésztőrendszer mikrobiótája olyan célpont lehet, amelyen keresztül a neuropszichiátriai működési zavarok gyógyítási céllal befolyásolhatók.”