Az élsportolók gyomor-bélrendszerében többféle bakterium él
Az emberi gyomor-bélrendszerben a szervezet egészségéhez nélkülözhetetlen baktériumok trilliói élnek. Egy új vizsgálat szerint a versenysportolók szervezetében a baktériumokból még többféle van, mint az egyébként egészséges, de nem sportoló emberek beleiben.
Gyomrunkban és beleinkben mintegy 300 trillió baktérium él , amelyek becslések szerint 5000 baktériumféléhez tartoznak. Ez a baktériumtömeg nem csupán a táplálékok fölszívódásában, feldolgozásában játszik szerepet, hanem az életműködés sok egyéb területén is kulcsfontosságú.
Az University College Cork táplálkozáskutatással foglalkozó intézete az ír rögbiválogatott tagjainak bélbaktérium összetételét vizsgálta, közvetlenül a világkupára történő fölkészülés előtt. A kutatók éppen ezt a kritikus időszakot választották, mert arra voltak kiváncsiak, hogy a legkifejezettebb fizikai és pszichés terhelés milyen módon és mértékben befolyásolja az emésztőrendszer működését.
A 40 válogatott játékos vizsgálatának eredményeit 46, egészséges, hasonló korú és testtömegű férfi adataival hasonlították össze. A sportolók átlagos életkora 29 év, testtömegindexe 29,1 volt. A kontroll csoport felének testtömegindexe 25-nél kisebbnek bizonyult, a másik felének indexe meghaladta a 28-as értéket.
A vizsgálat résztvevői folyamatosan vezették azt a listát, melyen feltüntették, hogy 187 különböző élelmiszerből mikor és mennyit fogyasztottak egy hónapon keresztül. Azt is pontosan felírták, hogy mennyit mozogtak. A résztvevők vérének kreatin kináz enzimszintjét határozták meg, amely gyulladás és izomkárosodás – például szívinfarktus – esetén mutat magas értéket.
A sportolók vérében a gyulladásosra utaló laborérték szignifikánsan alacsonyabb szinten mozgott, mint a kontrollokéban. Anyagcsere profiljuk is kedvezőbbnek bizonyult, mint az emelkedett testtömegindexű résztvevőké.
A rögbi válogatott tagjainak bélbaktérium flórája jelentősen többféle baktériumot mutatott, mint a kontroll csoporté. Itt is főleg az emelkedett testtömegű kontrollokhoz képest volt nagy eltérés. A sprotolók bélrendszeréből azonosított baktériumfajok száma átlagosan 48-cal haladta meg az elhízott kontrollokét, normál testtömegindexű társaikhoz képest a különbség pedig 40 volt.
Különösen az Akkermansiaceae baktérium fajokból volt a sportolók bélrendszerében szignifikánsan több. E baktériumok alacsony szintje anyagcserebetegségek és elhízás esetén tapasztalható. A rögbijátékosok étrendjében több, 22 % volt a fehérje, mint a kontrollokéban, ahol aránya 15-16 % volt, és több gyümölcsöt és zöldséget fogyasztottak a kontrollokhoz képest.
“A rendszeres testmozgásnak fontos szerepe van a bélflóra összetételében és ez lényeges az immunitás és az anyagcsere szempontjából” foglalják össze eredményeiket prof. Clarke és munkatársai a Gut legújabb számában.