Bélbaktériumok erősíthetik a kemoterápia immunrendszerre gyakorolt hatásait
A Science című lapban most nyilvánosságra hozott vizsgálat szerint ebben a bélbaktériumoknak is jelentős szerepük van.
A bélben több mint 100 000 milliárd baktérium él – melyek együttesen úgy viselkednek, mint egy önálló szerv, és jelenlétük alapvetően fontos a megfelelő egészségi állapot fenntartása szempontjából. Nemcsak az a feladatuk, hogy segítsék az emésztést és a táplálék lebontását a szervezet által felhasználható alapvető tápanyagokra, hanem eltávolítják a potenciálisan toxikus vegyületeket és védenek a kórokozók ellen is. Ezt a mikrobiális közösséget röviden „mikrobiomnak” nevezzük; születésünktől fogva elkísér bennünket, és alapvető szerepe van az immunrendszer érésében. A mikrobiom összetétele azonban olyan mértékű egyéni eltéréseket mutathat, hogy egyes baktériumtörzsek jelenléte vagy hiánya nagyban meghatározza, adott esetben kialakul-e bizonyos betegség vagy a szervezet képes ellenállni neki.
Ez mondható el a rosszindulatú daganatokra is – állítja egy most megjelent tanulmány, melynek eredményei meglepték a francia kutatókat. Azt találták, hogy a ciklofoszfamid hatása attól függ, mennyiben képes arra késztetni bizonyos bélbaktériumokat, hogy azok a véráramba és a nyirokcsomókba kerüljenek, ahol növelik a szervezet védekező képességét a malignus tumorokkal szemben. A ciklofoszfamid az egyik legszélesebb körben használt kemoterápiás szer, alkalmazását azonban mellékhatások kísérik. Az egyik ezek közül, hogy felborítja a bélbaktériumok normális egyensúlyát. A baktériumok némelyike (a Gram-pozitív típus) képes átjutni a bélbarrieren, így eljut a véráramba és a nyirokcsomókba. Az immunrendszer erre a folyamatra a baktériumok okozta potenciális károsító hatások elleni védelem fokozásával válaszol. Laurence Zitvogel, a Gustave Roussy Intézet onkológusa kiemeli, hogy a terápiás mellékhatások „láncreakciója” akár még hasznos is lehet: „A baktériumok elleni immunreakció meglepő módon segíti a beteget abban, hogy eredményesebben vegye fel a harcot a daganattal szemben, mivel megújuló immunvédekezést stimulál.” Még pontosabban, a baktériumok elleni immunreakció beindítja az effektor limfocitákat, amelyek nem ugyanazok, mint amiket a kemoterápiás szer mobilizál. Ez az új immunológiai kör támogatja a tumorellenes immunsejteket a daganat növekedésének lassításában.
A fenti elképzelést a francia kutatók olyan egerek kemoterápiás kezelésével bizonyították, akiknek bélrendszerében nem voltak megtalálhatók Gram-pozitív baktériumok: esetükben a ciklofoszfamid hatásának csökkenését tapasztalták. Azt is felvetik ugyanakkor, hogy a kemoterápia alatti antibiotikumszedés a Gram-pozitív baktériumok elpusztítása révén csökkenti a kemoterápiás szer daganatellenes hatását. Azt javasolják, hogy következő lépésként a tumorellenes immunválaszt fokozó bélbaktériumok fajtájának ismeretében vizsgáljuk meg, miként lehet erősíteni e baktériumok bélben való jelenlétét, talán prebiotikumok vagy probiotikumok adásával, esetleg speciális diétával.
A Purdue University kutatói 2011-ben számoltak be arról, hogy a tumorba implantált apró oxigéngenerátorok alkalmazásával eredményesen tudták fokozni a daganatellenes kezelés hatását.