ADA-SCID elleni szert engedélyeztek
Az FDA 2018. október 8-án engedélyezte a Revcovi alkalmazását a rendkívül ritka, örökletes adenozin-deamináz hiány miatt kialakuló súlyos, kombinált immundeficiencia (ADA-SCID) kezelésére.
Az Egyesült Államok Élelmiszer és Gyógyszer Hatósága (FDA) engedélyezte felnőtteknél és gyermekeknél történő alkalmazásra a rendkívül ritka, örökletes adenozin-deamináz hiány miatt kialakuló súlyos, kombinált immundeficiencia (ADA-SCID) kezelésére szolgáló Revcovi (elapegademáz-lvlr) nevű készítményt (kérelmező: Leadiant Biosciences). A szer hatóanyaga az elapegademáz-lvlr egy új fejlesztésű injektálható pegilált rekombináns adenozin-deamináz (rADA) enzim, mely helyreállítja az ADA szintet a szervezetben, és nem állatokból kell kivonni. A készítményt az FDA ritka betegségek gyógyszere (orphan drug) minősítéssel látta el, és a gyógyszerjelölt szert Fast Track és Priority Review eljárások során engedélyezte.
Az ADA-SCID betegségről
Az ADA-SCID egy ritka, örökletes állapot, amelynél egy változás (mutáció) lép fel abban a génben, amely az adenozin-deamináz (ADA) nevű enzim előállításához szükséges. Ennek eredményeként a betegekből hiányzik az ADA enzim. Mivel az ADA hiányában toxikus vegyületek szaporodnak fel (purinszármazékok), a szervezet nem képes egészséges limfocitákat fenntartani. Ezért az ADA-SCID-ben szenvedő betegek immunrendszere nem működik megfelelően, különösen érzékennyé válnak a bakteriális, gombás és vírusos fertőzésekre, így hatékony kezelés nélkül ritkán élnek 2 évnél tovább. Mivel a legtöbb országban és az Egyesült Államok legtöbb államában az újszülötteket rutinszerűen szűrik AD-SCID-re, és a betegséget általában a csecsemő első pár hónapos korában már diagnosztizálják, ezért a kezelést a lehető legkorábban meg kell kezdeni a lehető legjobb betegségkimenetek elérése érdekében. Globálisan minden kétszázezerből-százezerből egy újszülöttnél diagnosztizálják a betegséget, mely az SCID esetek 15%-át teszi ki. Európában az EMA a betegség kezelésére 2016. májusában engedélyezte a Strimvelis nevű génterápiás szert, a forgalomba hozatali engedély jogosultja 2018 márciusa óta az Orchard Therapeutics (Netherlands) BV. Eredetileg a GloxoSmithKline fejlesztette ki a szert, de idén eladta, mivel összesen 5 darabot értékesített a készítményből, ennyire ritka a betegség.
Klinikai vizsgálatok, hatásosság
Az FDA a készítményt két multicentrikus, nyílt elrendezésű klinikai vizsgálat eredményeire támaszkodva engedélyezte. Az elapegademáz-lvlr a bevont betegeknél növelte az ADA-aktivitást, csökkentette a toxikus metabolitok koncentrációját, és megnövelte a lymphocytaszámot. A forgalomba helyezési engedély tulajdonosa (Leadiant Biosciences) egy posztmarketing klinikai vizsgálatot végez, melyben a gyógyszert használó betegek egészségi állapotáról gyűjtenek adatokat, és további hatásossági és biztonságossági adatokat szolgáltatnak különösen azoknál a betegeknél, akiknél a betegséget újonnan diagnosztizálták.
Mellékhatások, biztonságosság
A thrombocytopéniában szenvedő betegeknél az injekció beadási helyén vérzés léphet fel, ezért a készítmény alkalmazása súlyos thrombocytopéniában szenvedő betegeknél ellenjavallt. A csökkent működésű immunrendszerrel rendelkező betegeket továbbra is fokozottan védeni kell a fertőzésektől, amíg immunfunkcióik javulást nem mutatnak. A szer használata során leggyakrabban tapasztalt nemkívánatos hatások a köhögés és hányás voltak. Az ugyanebbe az osztályba tartozó enzimpótlókat szedő betegek körében folytatott posztmarketing vizsgálatok a következő mellékhatásokról számoltak be: hemolitikus anémia, autoimmun hemolitikus anémia, thrombocythemia, thrombocytopenia és autoimmun thrombocytopenia, lymphomák, valamint dermatológiai manifesztációk, például az injekció beadási helyén jelentkező erythema és csalánkiütés. Valószínűsíthető, hogy hasonló tünetek az elapegademáz-lvlr hatóanyagú készítmény alkalmazása esetén is előfordulhatnak.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: