Amerikai orvosok petíciója a karanténért
Az amerikai klinikusok nemzeti karantén elrendeléséért petíciót nyújtottak be.
Az Egyesült Államok gyakorló orvosai nemzeti karantén azonnali elrendeléséért folyamodnak a szövetségi hatóságokhoz, mert mint azt Kína és Dél-Korea példája is mutatja, ily módon csillapítható a COVID-19 járvány terjedése. Ilyen szövetségi akció nélkül az életük, a kollégáik, a betegeik, a családjuk élete fokozott kockázatnak van kitéve.
A karantén elrendelésére való felszólítás mellett a Change.org website-on megjelent petíció felhívja az Egyesült Államok vezetőit, hogy adjanak utasítást az egészségügyi dolgozók személyes védelmét szolgáló felszerelések sürgős előállítására és szétosztására, továbbá tegyék széleskörűvé a vírus-tesztekhez való hozzáférést is (ez azóta meg is történt, még a biztosítással nem rendelkezők számára is hozzáférhető a teszt). A petíciót az első 12 órában 40.000-ren írták alá, cikkünk írásakor már 94.000-nél tartott az aláírók száma. A petíciót egy nem politizáló egészségügyi Facebook csoport kezdeményezte a vírus keleti parttól a nyugati partig történő szóródásának lassítása, az egészségügyi személyzet megfelelő személyi védőfelszerelésekkel való ellátása, és a vírus-tesztek kiterjedt használata érdekében.
Dr. Jessica McIntyre (Elliot Hospital in Manchester, New Hampshire) elmondta, hogy az akciót a múlt pénteken azért kezdeményezték, mert a klinikusok számára nem biztosítottak elegendő információt a járványról. A Medscape Medical News-nak adott interjújában azt is elmondta, hogy „láttuk, hogy mi történik az USA más államaiban. Ráadásul a saját államunk protokollja napról napra változott, és egyébként is több információra volt szükségünk.” A Facebook csoport beindulását segítő, de neve elhallgatását kérő Illinois állambeli családorvosnő pedig azt nyilatkozta, hogy „ami az eredményeket illeti, nyilvánvalóan Dél-Korea az egyik szupersztár, de arra törekszünk, hogy az USA-ban még ezeket az eredményeket túl is szárnyaljuk – ha egy hónappal ezelőtt elkezdtük volna a vírus-próbákat akkor most talán nem lenne szükség az országos karanténra sem."
A szöuli National Public Radio nevű adó március 13.-án jelentette, hogy Dél-Koreában (pontosabban a a kb. 51 millió lakosú Koreai Köztársaságban) egymillió lakosonként 3600 vírus-tesztet végeztek, miközben ugyanekkor az USA-ban csak 5 ilyen vírus-teszt történt. Ha megnézzük, hogy Olaszország most hogy áll, és összehasonlítjuk az amerikai állapotokkal, akkor azt látjuk, hogy az USÁ-ban, Olaszországgal ellentétben az intenzív terápiás osztályok (ICU) jelenleg még nem túlterheltek, de néhány héten belül az olaszországihoz hasonló katasztrófa helyzet várható. Létfontosságú lenne a járvány időbeli késleltetése , a fertőzés exponenciális terjedésének megelőzése (flatten the curve).
A Harvard University biostatisztikusa Dr. Xihong Lin kiszámította, hogy ha a globális járvány epicentrumának számító kínai Wuhanban az egészségügyi hatóságok lezárták volna a várost, akkor csökkent volna az egy fertőzöttről átvitt fertőzések száma: 3,8 személy helyett egy fertőzött csak 1,25 további személyt fertőzött volna meg, és ez szignifikánsan lelassította volna járványt. A petíció aláírói szerint épp ezért nem kérdéses, hogy az USA-ban ezt kell tenni.
Három nappal a petíció megjelenése után több mint 80.000 egészségügyi dolgozó, orvos, asszisztens, gyakorló ápolónő, aneszteziológus asszisztens csatlakozott a felhíváshoz. Dr. David Janssen családorvos (Sioux Center, Iowa) is arról panaszkodott, hogy a televíziós csatornák számos esetben átpolitizált információkat közölnek, és miközben folyamatosan COVID-19 problémájával kell foglalkozni, többnyire csak a többi egészségügyi ellátótól juthatunk pontos és megbízható információhoz.
A COVID-19 US Physicians/APP Facebook csoportban 20 önkéntes moderátor rendezi az új koronavírusról szóló híreket, és ad tanácsot a kérdezőknek a vírus elleni védekezés módszereiről.
Források: