Anafilaxiában az adrenalin életmentő
Bár az anafilaxiás sokkot az egészségügyi dolgozók túlnyomó többsége biztonsággal felismeri, mégsem ad(na) mindegyikük azonnal adrenalint, és ha mégis, nem biztos, hogy megfelelő helyre adná, ezért e téren is igen fontos a további felvilágosító kampány.
Az anafilaxia okozta halálozás egyre csökken a fejlettebb világban, de még nem eléggé. A kanadai Ontario államban 1986 és 2011 között 80 anafilaxiás halálesetet regisztráltak, közülük 47 beteg jól ismerte a halálhoz vezető allergiáját, de csak 18-nak volt felírva adrenalin autoinjekciós készítmény (EpiPen), ráadásul a reakció idején csak 9 betegnél volt kéznél az autoinjektor (Johnson). 37 esetben étel-allergia, 27 esetben rovarcsípés, 11 esetben gyógyszer és 5 esetben ismeretlen allergén okozta a halált. Még az egyik leggyakoribb ételallergia, a mogyoró által okozott halálozás is csökkent. Ami viszont határozottan pozitív: a gyermekek között csökkent a halálozás, 2004 és 2011 között egyetlen gyermekhalál sem következett be anafilaxia miatt a területen.
Sajnos, a nem kellően tájékozottak körében az anafilaxiás beteg számára életmentő adrenalin veszélyességéről beszélnek, ezért a dr. Jacobsen szerint felvilágosítási kampányt kell szervezni az egészségügyi dolgozók körében is arról, hogy az adrenalin biztonságos, és anafilaxiában az elsőként választandó kezelés. Jacobsen csapata 3500 bejegyzett mentőápolót kérdezett ki, és a válaszolók 36,2%-ának véleménye szerint kontraindikált volt az adrenalin adagolása, ezért nem is történt meg. Mindössze a válaszolók 46,2%-a tartotta kezdeti gyógyszernek az adrenalint, 38,9%-uk intramuszkuláris adást javasolt, 60,6% a deltaizomba adná, és csak 11,6% adta volna a combba. Érdekes módon a mentőápolók 40%-a a difenhidramint választotta volna az anafilaxiás sokk elsődleges gyógyszerének!
Anafilaxiás tünetek esetén első ellátásként azonnal adrenalin injekciót kell beadni a comb elülső-oldalsó területére. Ugyanakkor – bár az anafilaxiát korrekten diagnosztizálják – a sürgősségi osztályokon az esetek kb. 80%-ában mégsem adnak adrenalint– írja egy most megjelent - a Joint Task Force on Practice Parameters keretében, az American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI) és egyéb vezető társaságok véleményét tükröző- közleményben Dr. Ronna L. Campbell, a Mayo Klinika sürgősségi osztályának orvosa. Ráadásul a sürgősségi osztályokon megjelenő anafilaxiás betegek 57%-ánál nem is kerül az állapot felismerésre. „Mivel az anafilaxiás beteget elsőként leggyakrabban a sürgősségi osztály orvosa látja, különösen fontos nemcsak a korrekt diagnózis, hanem annak a megértése is, hogy adrenalint kell mielőbb adni”. Súlyos allergiás reakció esetén allergológussal is konzultálni kell a továbbiakban, mert ő tudja megfelelő módon követni és kezelni a beteget.
Az anafilaxiás tünetek gyorsan alakulnak ki, gyakran percek, órák alatt. Fatális táplálék-anafilaxia légzés és keringés leállással 30 perc alatt következik be, míg a rovarok mérgétől már 15 perc alatt, bizonyos kórházi gyógyszerektől akár 5 perc alatt is kialakulhat a halállal fenyegető állapot. A fatális és a nem fatális anafilaxiás betegeknek előzőleg általában nem volt semmilyen allergiás reakciójuk.
Campbell közleményében kifejti, hogy „az adrenalinnak anafilaxia esetén nincs kontraindikációja”. A következő kritériumok közül egynek kell fennállnia:
- A betegség akutan kezdődik (percek, órák alatt), a bőr és/vagy nyálkahártyák érintettek, pl viszketés, kipirulás, csalánkiütés, angioödéma társul a nehézlégzéshez vagy a vérnyomáseséshez, vagy nem működnek a vég-szervek
- Kettő, vagy több tünet a következők közül: a valószínű allergénnel való expozíció után rapidan bőr és/vagy nyálkahártya tünetek, nehézlégés, zihálás, csökkent kilégzési csúcs, stridor, hipoxémia, vérnyomás-esés, folyamatos gasztrointesztinális tünetek: hányás, görcsös hasi fájdalom, hasmenés, és
- Perceken vagy órákon belüli vérnyomásesés egy ismert allergénnel való találkozás után.
A gyakorlati teendőkhöz a következő tanácsokat adja:
- Ne higgyük, hogy egyedül anafilaxia okozhatja a sokkot
- Az anafilaxiára gyanús beteget soroljuk be gyorsan, és készítsenek elő adrenalint
- Fektessük a beteget hanyatt, vagy terhes beteget bal oldalára fordítva
- Adjunk oxigén légzési nehézség esetén, de anafilaxia esetén bármikor,
- Mérjük fel, hogy nagy kockázatú-e a beteg,
- A diagnózis után azonnal adjunk intramuszkulárisan a comb anterolaterális területébe adrenalint. Ha nem reagál, intravénásan, ha nem megy vénásan, intraosseálisan
- Ne adjunk antihisztamint vagy kortikoszteroidot adrenalin helyett
- Biztosítsunk légutakat, mert intubációra lehet szükség
- Fenyegető keringési összeomlás miatt nagy mennyiségű folyadékpótlás szükséges vénásan, vagy intraosseálisan vastag tűvel.
- Erősen meggondolandó az anafilaxiát mutató beteget 4-8 óráig még megfigyelés alatt tartani.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: