Antidepresszívumok összehasonlító értékelése
Cipriani munkacsoportja ismét értékelte a különböző antidepresszívumok hatásosságát a súlyos depresszív zavarokban.
A pszichiátriai betegségek a világon feljegyzett betegségek mintegy egyötödét (pontosabban 22,8%-át) teszik ki. A Föld lakosságának növekedésével és korosodásával egyre több a depressziós beteg, jelenleg kb. 350 millióra tehető a számuk. A betegség pénzügyi kihatásai is óriásiak, az USA-ban mintegy 210 milliárd dollárra rúgnak. Ennek kb. 45%-a kezelések költsége, 50%-a a kiesett munkanapok okozta veszteség és kb. 5%-ot emésztenek fel az öngyilkosságok következményei.
Épp ezért nagyon fontosak az olyan közlemények, amelyek a depresszió enyhítésének lehetőségét bizonyítják. A Lancet-ben februárban online megjelent nagy metaanalízis ismét igazolta a különböző antidepresszív szerek hatásosságát a súlyos depresszív zavarokban (MDD,major depressive disorder) is.
A Dr. Cipriani vezette munkacsoport több mint 116 000 MDD-ben szenvedő beteget tartalmazó 522 randomizált, kettős vak, ellenőrzött vizsgálatot nézett át, melyekben 21 féle antidepresszívumot hasonlítottak össze placebóval. A betegek átlagos életkora 44 év volt, 62,3%-uk nőbeteg volt. A kutatók úgy találták, hogy 8 hét alkalmazás után mindegyik vizsgált antidepresszívum szignifikánsan hatásosabb volt a placebónál, ami a standard depressziós skálán legalább 50%-os javulását jelentett. A gyógyszerek egymás közötti összehasonlítása során kiderült, hogy az agomelatin, az escitalopram és a vortioxetin a leghatásosabbak, és a betegek ritkán utasítják el ezeket, ezért az elemzők ezeket a szereket a „leginkább elfogadhatónak” nevezték. Dr. Andrea Cipriani (Department of Psychiatry, University of Oxford, UK) és munkatársai úgy találták, hogy a trazodon, a fluvoxamin és a reboxetin általában kevésbé hatékonyak, ráadásul a betegek ezeket gyakrabban nem fogadják el, alkalmazásuk tehát kevésbé kedvező”.
Az antidepresszívumok hatásossága ellenére nem biztos, hogy akár MDD-ben rögtön ezekkel kell kezdeni a kezelést, egyéb lehetőségeket - pl. a pszichoterápia alkalmazását- is fontolóra kell venni. Régóta viták vannak az antidepresszív szerek hatásosságáról, mivel a hatásuk rendszerint lassan alakul ki, hosszú alkalmazásuknál pedig számításba kell venni előnyeiket, és alkalmazásuk hátrányait (és a mellékhatásokat) is. A vizsgált 21 gyógyszer a következő volt: agomelatin, amitriptylin, bupropion, citalopram, clomipramin, desvenlafaxin, duloxetin, escitalopram, fluoxetin, fluvoxamin, levomilnacipran, milnacipran, mirtazapin, nefazodon, paroxetin, reboxetin, sertralin, trazodon, venlafaxin, vilazodon, and vortioxetin. Az összes klinikai vizsgálatban a különböző szerek közötti számszerű esély (OR) 1,15 és 1,55 között mozgott, az elfogadhatóság 0,64 és 0,83 között volt. A gyógyszert a placebóval összehasonlító vizsgálatokban az OR 1,37-től (reboxetin) 2,13-ig (amitriptylin) terjedt. A gyógyszerszedés abbahagyásának (dropout) aránya az agomelatin és fluoxetin esetében a placebóhoz képest 0,84 illetve 0,88 volt. Legmagasabb dropout arány a clomipramin esetén volt megfigyelhető (OR: 1,30).
A szerek között a leghatásosabbnak az agomelatin, az amitriptylin, az escitalopram, a mirtazapin, a paroxetin, a venlafaxin és a vortioxetin mutatkozott (OR 1,19-től 1,96-ig). A legkevésbé hatásos szerek a fluoxetin, a fluvoxamin, a reboxetin és a trazodon voltak (OR 0,51-0,84). A legkevesebb dropout az agomelatin, a citalopram, az escitalopram, a fluoxetin, a sertralin és a vortioxetin esetében történt (OR 0,43-tól 0,77-ig). Legtöbb dropout az amitriptylin, a clomipramin, a duloxetin, a fluvoxamin, a reboxetin, a trazodon és a venlafaxin mellett volt megfigyelhető (OR 1,30-tól 2,32-ig).
A tanulmányhoz írt szerkesztőségi közleményben Dr. Parikh és Dr. Kennedy (University of Michigan) megjegyezte, hogy bár a tanulmány feldolgozási módszere igen jónak mondható, de a hosszú idejű hatásokat most sem értékelték, hiszen csak 8 hetes megfigyelés történt. Cipriani munkacsoportja már 2009-ben is végzett hasonló vizsgálatot, amikor úgy találták, hogy a vizsgált 12 antidepresszívum közül 4 új hatóanyag hatásosabbnak bizonyult a régebbieknél. A dolgozat nagy segítséget adhat az orvosoknak és a betegeknek a legmegfelelőbb antidepresszív szer megválasztásához.
Forrás:
1. Medscape Medical News > Psychiatry
2. The Lancet