hirdetés

Antikoaguláció mélyvénás trombózisban

Az Európia Belgyógyász Kongresszus egyik fontos vitatémája volt, hogy meddig folytassuk az antikoaguláns terápiát a nem provokált mélyvénás trombózisban szenvedő betegeknél.

hirdetés

A 2025. március 5-8. között megrendezett 23. Európai Belgyógyászati Kongresszuson Francesco Dentali (Varese-i Insubria Egyetem), a Kórházi Belgyógyászok Egyesületeinek Olasz Szövetségének elnöke, és Manuel Monreal, az Universidad Católica egyetem (San Antonio de Murcia, Murcia, Spanyolország) Trhomboembóliás Betegségek Tanszékének igazgatója, a trombózisos betegek legnagyobb globális adatbázisának, a RIETE regiszternek az alapítója arról folytatott, hogy meg kell-e szakítani vagy folytatni az antikoaguláns terápiát a nem provokált mélyvénás trombózisban (DVT) szenvedő betegeknél?.

A két szakértő tudományos bizonyítékokat és klinikai meglátásokat ismertetett, miközben ezen betegek antikoagulációjának 3-6 hónapon túli folytatása mellett és ellen érvelt. Mindketten elismerték, hogy a két nézőpont közötti határvonal gyakran nem egyértelmű, és hogy továbbra is a legjobb megközelítés.

A hosszabb antikoaguláció szükségessége mellett: Dentali

Dentali a vitát a trombózis trombózist okozó véralvadásgátló terápia áttekintésével nyitotta meg, emlékeztetve arra, hogy az 1990-es évek eleje óta a kutatások következetesen bizonyították, hogy legalább 3 hónapos antikoagulációra van szükség. A korai tanulmányok kimutatták, hogy a 3 hónapos kezelés jelentősen csökkenti a kiújulási arányt a 4 hetes kezeléshez képest, a súlyos vérzések számának jelentős növekedése nélkül.

A 6 hetes és a 6 hónapos kezelés időtartamának összehasonlítása tovább erősítette a hosszabb terápia szükségességét, és kimutatta, hogy a 6 hónapos kezelési csoportban a felére csökkent a kiújulás aránya (20,8% a 10,3%-kal szemben).

A CHEST-irányelvek jelenleg legalább 3 hónapos antikoagulációt javasolnak, hangsúlyozva, hogy ezen időszak után a betegeket újra kell értékelni annak eldöntésére, hogy szükséges-e a terápia folytatása.

Azt még meg kell határozni, hogy az antikoagulációt 3-6 hónapon túl is folytatni kell-e és hogyan. A vita rávilágít a betegek gondos értékelésének szükségességére, hogy egyensúlyt lehessen teremteni a kiújulás kockázatának és a vérzéses szövődmények lehetőségének között.

Az antikoaguláns terápia abbahagyása után a 10 éves kiújulási kockázat a nem provokált DVT-ben vagy tüdőembóliában (PE) szenvedő betegeknél körülbelül 50%, míg az átmeneti kockázati tényezőkkel rendelkező betegeknél 20%. Ez arra utal, hogy a nem provokált DVT krónikus betegségnek tekinthető.

A metaanalízisek azt mutatják, hogy a vénás tromboembólia (VTE) kiújulásának kockázata jelentősen nagyobb a rövid távú (4-6 hetes) antikoaguláns terápia, mint a hosszabb (> 3 hónapos) kezelés esetén.

Bár a súlyos vérzés aggodalomra ad okot, annak előfordulási aránya a közvetlen hatású orális antikoagulánsokkal (DOAC) történő hosszabb antikoaguláció után viszonylag alacsony (1,2/100 személyév).

A GARFIELD-VTE regiszter valós adatai azt mutatják, hogy 36 hónap után a VTE kiújulásának kockázata meghaladja a súlyos vérzését, ami a nagy kockázatú betegek esetében a hosszabb antikoaguláns-terápia mellett szól.

A kockázati rétegződési modellek segíthetnek azonosítani azokat az alacsony kockázatú betegeket, akiknél az antikoagulációs kezelés biztonságosan abbahagyható, bár a kezelés abbahagyásának optimális küszöbértékének meghatározása továbbra is kihívást jelent.

A jelenlegi CHEST-irányelvek a tartós rizikófaktorokkal társuló DVT-ben vagy DVT-ben szenvedő betegek esetében a DOAC-kezelés meghosszabbítását javasolják.

Az AMPLIFY-EXT vizsgálat kimutatta, hogy az apixaban csökkentett dózisa (napi kétszer 2,5 mg) hatékonyan megelőzi a kiújulást anélkül, hogy növelné a súlyos vérzés kockázatát.

A kockázatértékelési eszközök, mint például a VTE-PREDICT kockázati pontszám, segítenek a kiújulás és a vérzés kockázatának értékelésében a jobb döntéshozatal érdekében.

A kezelés abbahagyása mellett: Monreal

Az antikoagulációs kezelés folytatásáról vagy abbahagyásáról szóló döntés során nemcsak a kezelés alatti vérzés kockázatát kell figyelembe venni, hanem az antikoaguláció utáni vérzés kockázatát is, amely nem elhanyagolható.

Elemzések, köztük a RIETE regiszter adatai, azt mutatják, hogy a VTE-PREDICT-pontszám észszerű becsléseket ad, de alulbecsülheti a vérzésveszélyt.

Mind a VTE kiújulásának, mind a vérzés kockázatát figyelembe kell venni, amikor a VTE-ben szenvedő betegek antikoaguláns terápiájáról döntenek.

A több mint 8000, izolált DVT vagy PE után az antikoagulációt abbahagyó, RIETE regiszteren alapuló vizsgálat adatai megerősítették, hogy míg az ismétlődő DVT és PE gyakoribb volt, a vérzéses epizódok gyakran súlyosak voltak.

A 30 napos halálozási arány 0,4% volt az ismétlődő DVT, 4,6% az ismétlődő PE és 24% a súlyos vérzések esetében.

Források:

RIETE registry https://rieteregistry.com/

Characteristics and Management of Patients with Venous Thromboembolism: The GARFIELD-VTE Registry  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30593086/

Apixaban for extended treatment of venous thromboembolism https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23216615/

Recurrent venous thromboembolism and bleeding with extended anticoagulation: the VTE-PREDICT risk score https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36648242/

Clinical outcomes after discontinuing anticoagulant therapy in patients with first unprovoked venous thromboembolism  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38762019/

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.