Anyai dohányzás és hirtelen csecsemőhalál
Az anya terhesség alatti dohányzása kétszeresére növelheti a hirtelen csecsemőhalál kockázatát.
Egy új vizsgálat eredményei szerint a terhesség alatt naponta legalább egy cigarettát elszívó anyák újszülötteinél kétszer több a hirtelen, váratlan csecsemőhalál (SUID, sudden unexpected infant death) kockázata a nem dohányos anyák újszülötteihez képest, és a kockázat minden egyes további cigaretta elszívásával nő. A kockázat viszont csökkenhet, ha az anya csökkenti, vagy netán teljesen abbahagyja a dohányzást.
A kutatók megállapították, hogy ha a terhes asszonyok továbbra is dohányoztak a terhesség alatt (a dohányzó nők több mint a fele), de a harmadik trimeszterben már csökkentették a napi adagot, akkor megszületett kisbabáiknál mérsékelt, 12%-os csökkenés volt mérhető a SUID-ek számában. Ennél jóval nagyobb mértékben, 23%-kal csökkent a kockázat azoban az esetekben, amikor a várandósok a harmadik trimeszterben teljesen abbahagyták a dohányzást.
A Pediatrics c. lapban online megjelent tanulmányban dr. Tatiana M. Anderson (Seattle Children’s Research Institute, Seattle, Washington) és munkatársai 20.685.463 újszülött pontos adatait vették fel, és 19-127 SUID esetet regisztráltak. Az adatokat az apa és az anya etnikumához, az anya házassági helyzetéhez, neveltetéséhez, az élveszüléseinek számához, a prenatális orvosi vizitek számához, a terhesség heteinek számához, a szülés módjához (hüvelyi vagy császár), az újszülöttek neméhez és születési súlyához igazították.
A SUID kategóriába sorolták a hirtelen csecsemőhalált, a fulladásos balesetet, a kiságyban történő strangulációt, és az egyéb, rosszul meghatározható halálokat. A SUID több mint kétszer gyakrabban fordult elő azoknál a csecsemőknél, akiknek az édesanyja a terhesség alatt dohányzott (igazított OR: 2,44, 9%CI 2,31-2,57), mint azoknál, akiknek édesanyja várandósan nem szívott cigarettát. A kockázat csaknem a kétszeres volt azoknál a csecsemőknél, akiknek édesanyja naponta egy cigarettát szívott (aOR: 1,98, 95%CI 1,73-2,28), és ez a kockázat a dohányzás mértékével arányosan növekedve tetőzött azoknál a kicsiknél, akik anyja egy doboz (20 szál) cigarettát szívott el naponta a terhesség alatt (aOR: 3,17, 95%CI 2,87-3,51). Ez az összefüggés minden egyes trimeszterben egyértelmű volt, de prediktív ereje akkor volt a legjelentősebb, ha a három trimeszter alatt elszívott cigaretták számának átlagát vették.
A nők több mint a fele (55%-a) továbbra is ugyanannyi cigarettát szív el a terhesség alatt, mint azt megelőzően. Általában azok, akik teljesen leteszik a dohányzást a harmadik trimeszter kezdetén (20%), 58%-kal kevesebb cigarettával mérgezik magzatukat terhességük alatt, és a harmadik trimeszterben kevesebbet dohányzók 33%-a végleg le is teszi a cigarettát. A dohányzást folytatókkal összehasonlítva a dohányzás mértékét csökkentő terhes anyák utódainál kissé csökken a SUID-k kockázata (aOR: 0,88, 95%CI 0,79-0,98), és a kockázatcsökkenés természetesen akkor a legnagyobb mértékű, ha a terhes anya teljesen abbahagyja a dohányzást (aOR: 0,77, 95%CI 0,67-0,87).
A terhesség alatt nem dohányzók, vagy legalább a terhesség előtti 3 hónapban nem dohányzók utódaihoz képest fokozatosan növekszik a SUID-k kockázata
1./ ha az anya dohányos volt, de a teherbe eséskor letette a cigarettát (aOR: 1,47, 95%CI 1,16-1,87),
2./ még jobban növekszik a csecsemőhalál kockázata, ha a korábban nem dohányzó anya a terhesség alatt dohányzott (aOR: 2,22, 95%CI 1,15-4,29), és
3./ legjobban pedig növekszik a csecsemőhalál kockázata, ha az anya a terhesség előtt és a terhesség alatt is dohányzott (aOR: 2,52, 95%CI 2,25-2,83).
Ugyanakkor a vizsgálatban a dohányzás felmérése nem volt teljesen pontos, hiszen a prenatális és a posztpartum időszakokban nem ismerjük a kisbabák környezetből származó dohányfüst-expozícióit, de az apai dohányzást sem, pedig ezek jelentősen befolyásolhatják a SUID-k kockázatára gyakorolt hatást. Ráadásul a dohányzás mértékének megállapítása a nők saját bevallásán alapult. A kutatók szerint az USA-ban bekövetkező SUID-ok száma kb. 22%-kal lenne csökkenthető, ha egyetlen anya sem dohányozna a terhesség alatt. Ezért „erősen javasolt” a dohányzás elkerülése, vagy legalábbis csökkentése a terhesség alatt.
Forrás:
2. Pediatrics