Atogepant a migrénes gyógyszer-túlhasználat ellen
Az atogepant alkalmazásával megelőzhető a krónikus migrénben szenvedő betegek fájdalomcsillapító-túlhasználatából eredő rebound fejfájása.
Egy 3. fázisú, 12 hetes, randomizált, kettős vak, placebo-kontrollált vizsgálat alcsoport-elemzésének eredményei azt mutatták, hogy az orális kalcitonin gén-rokon peptid (CGRP) receptor antagonista atogepant hatékony a gyógyszeres túlhasználathoz kapcsolódó rebound fejfájás megelőzésében krónikus migrénben (CM) szenvedő betegeknél. Az atogepanttal kezelt résztvevők körében akár 62%-kal csökkent az akut gyógyszeres túlhasználat.
Dr. Peter Goadsby (King's College, London, Anglia) és munkatársainak a Neurology című szakfolyóiratban június online megjelent eredményei () alapján az atogepant kezelés potenciálisan csökkentheti a rebound fejfájás kialakulásának kockázatát a fájdalomcsillapítók használatának csökkentése révén.
Hatékony megelőzésre van szükség
A migrén akut kezelése enyhítheti a tüneteket és az azok okozta tehetetlenséget, de fokozott adagolásuk e gyógyszerek túlhasználatát eredményezheti. A vizsgálók az akut gyógyszeres túlhasználatot állapítottak meg, ha a beteg az egyszerű fájdalomcsillapítókat havonta több, mint 15 napon keresztül szedi, vagy triptánok, ergoták, opioidok vagy azok kombinációit, illetve más gyógyszereket havonta több, mint 10 napon keresztül szedi. A migrénes betegek körében igen gyakori a fájdalomcsillapító gyógyszerek túlhasználata, hisz megpróbálják kezelni a gyakran legyengítő tüneteket. A gyógyszeres túlhasználat azonban további fejfájáshoz, úgynevezett rebound fejfájáshoz vezethet, ezért hatékonyabb megelőző kezelésekre van szükség.
Az atogepantot felnőttek migrénjének megelőzésére fejlesztették ki. A 3. fázisú PROGRESS vizsgálatban a 12 hetes időtartam során a placebóhoz képest jelentősen csökkentette a havi migrénes napokat.
A vizsgálat új alcsoport-elemzése során azt vizsgálták, hogy az atogepant mennyire hatékony és biztonságos a placebóhoz képest a krónikus migrénben szenvedő, gyógyszeres túlhasználatot mutató illetve a gyógyszert nem túlhasználó résztvevők esetében.
A résztvevők (átlagéletkor 42,1 év; 87,6% nők) random módon naponta kétszer 30 mg atogepantot (n = 253), vagy naponta egyszer 60 mg atogepantot (n = 256), vagy placebót (n = 240) kaptak. Az alapdemográfiai és klinikai jellemzők pedig minden kezelési ágban hasonlóak voltak. Összesen 66,2%-uk felelt meg a kiindulási akut gyógyszer-túlhasználati kritériumoknak.
A résztvevőket arra kérték, hogy egy elektronikus naplóban rögzítsék a migrénes és fejfájásos tapasztalataikat.
Hatékonyság és biztonságosság
A résztvevőknek mindkét atogepant-csoportban kevesebb havi fejfájásnapjuk volt, mint a placebocsoport résztvevőinek, a legkisebb négyzetes átlagos különbség (LSMD, least squares mean difference) -2,7 (95% CI, -4,0 -1,4) volt napi 2x 30 mg atogepantot szedő, és -1,9 (95% CI, -3,2 -0,6) az napi 1x 60 mg atogepantot szedő csoportban.
A havi fejfájásos napok szintén csökkentek mindkét kezelési csoportban, az LSMD -2,8 (95% CI, -4,0 -1,5), illetve -2,1 (95% CI, -3,3 -0,8) volt. Az átlagos akut gyógyszerhasználati napok mindkét kezelési csoportban alacsonyabbak voltak, az LSMD-k -2,8 (95% CI, -4,1 -1,6) és -2,6 (95% CI, -3,9 -1,3) értékkel. A résztvevők nagyobb hányada érte el a havi fejfájásos napok ≥ 50%-os csökkenését az napi 2x 30 mg atogepant (esélyhányados [OR], 2,5; 95% CI, 1,5-4,0) és a napi 1x 60 mg atogepant (OR, 2,3; 95% CI, 1,4-3,7) alkalmazásával.
Figyelemre méltó, hogy az akut gyógyszer-túlhasználat az atogepanttal kezeltek esetén 52,1-61,9%-kal, a placebocsoportban 38,3%-kal csökkent. Hasonló eredményeket figyeltek meg az akut gyógyszer-túlhasználatot nem mutató alcsoportban is.
A kezeléssel járó mellékhatásokat a napi kétszer 30 mg atogepanttal kezelt résztvevők 55,8%-a, az napi egyszer 60 mg atogepantot szedő résztvevők 66,1%-a és a placebóval kezelt résztvevők 48,5%-a jelentett az akut gyógyszer-túlhasználatot mutató alcsoportban, és hasonló volt a mellékhatás jelentési arány a gyógyszer-túlhasználatot nem mutatók alcsoportjában.
A vizsgálat egyik korlátozó tényezője a migrénről és a fejfájásról készült önbevallásos elektronikus naplók esetleges pontatlansága. Ennek ellenére az eredmények azt mutatták, hogy az atogepant „hatékony és biztonságos” megelőző kezelés a krónikus migrénben szenvedő betegek számára, tekintet nélkül arra, hogy az akut gyógyszer-túlhasználók, vagy a gyógyszer túlhasználatot nem mutatók közé tartoztak-e.
A vizsgálatot az AbbVie finanszírozta, és részt vett a vizsgálat tervezésében, a kutatásban, az elemzésben, az adatgyűjtésben, az adatok értelmezésében, a felülvizsgálatban és a publikáció jóváhagyásában.
Forrás:
Goadsby PJ, Friedman DI, Holle-Lee D et al: Efficacy of Atogepant in Chronic Migraine With and Without Acute Medication Overuse in the Randomized, Double-Blind, Phase 3 PROGRESS Trial Neurology July 23, 2024 issue 103 (2) https://doi.org/10.1212/WNL.0000000000209584