Monoklonális antitestek fejfájásban és migrénben
A calcitonin génnel összefüggő peptid (CGRP) receptor antagonista monoklonális antitestek eredményesen használhatóak krónikus migrénben és a túlzott fájdalomcsillapító használatából származó fejfájásban.
A kutatók szerint calcitonin génnel összefüggő peptid (CGRP) receptor antagonista monoklonális antitestek hatásosak a krónikus migrénben szenvedő betegek és a fájdalomcsillapító-túladagolásból származó fejfájásban szenvedő betegek számára – függetlenül a használt méregtelenítő módszerektől. A fájdalomcsillapítók túlzott adagolásának – orvosi ellenőrzés melletti - hirtelen abbahagyása ma már nem javasolt eljárási mód. A legújabb stratégiák szerint a fájdalomcsillapító gyógyszerek hirtelen abbahagyása során különböző megelőző farmakológiai kezeléseket kell bevezetni, mert a hirtelen elvonás akár 2 hétig terjedő elvonási tünetekkel járhat, átmenetileg erősödhet is a fejfájás, „rebound-headache” alakulhat ki. A fájdalomcsillapító-túlhasználathoz társuló fejfájás a népesség 1-2%-át érinti. Akkor beszélünk „medication-overuse headache”, vagy „rebound headache”-ről, ha a beteg egy hónap alatt legalább 10 napig rendszeresen valamilyen fájdalomcsillapítót szed, és ettől támad fejfájása.
Dr. Umbero Pensato (University of Bologna) és munkatársai szerint a fájdalomcsillapók elvonása nem befolyásolja az anti-CGRP-k hatásosságát fájdalomcsillapító-túlhasználatból eredő fejfájásban. A Cephalalgia c. folyóiratban megjelent prospektív vizsgálatukban a méregtelenítés és az anti-CGRP kezelés haszna közötti összefüggést igazolták. Tanulmányukban 401 betegnél indítottak erenumab, vagy galcanezumab kezelést. 111 beteg felelt meg a bevételi kritériumoknak: krónikus migrénje és fájdalomcsillapító-túladagolásból származó fejfájása volt, az előző 3 hónapban legalább 28 fejfájásos napon vett be fájdalomcsillapítót. Ebből a 111 betegből 83-nál került sor kórházi detoxikációra, a maradék 28 betegnél személyes okokból – vagy a COVID-19 miatti ágyhiányból – járóbetegként végezték a túlzott gyógyszerfogyasztás miatti elvonást (tehát felügyelet nélkül).
A vizsgálat elsődleges végpontja a 3 hónap után észlelt ICHD-3 (International Classification of Headache Disorders) kritériumok arányának alakulása volt. Másodlagos végpontként értékelték a 6 tételből álló „headache impact tesztet” (HIT-6), a havi fejfájásos napokat, a migrén okozta képességcsökkenést (migrain diasability assessmant score, MIDAS), az átlagos fájdalom-intenzitást, a havonta elfogyasztott fájdalomcsillapító mennyiséget, a hatásra, vagy épp a hatástalanságra utaló kiindulási jeleket, illetve a biztonságosságot.
Az anti-CGRP kezelés megindítás után 3 hónappal a betegek átlag 59%-ánál elmúlt a fájdalomcsillapító-túlfogyasztás miatti fejfájás, amiből 57% kórházi detoxikáláson, 64% ambuláns detoxikáláson esett át (a különbség nem volt szignifikáns P= 0,4788). Kb. a betegek felénél (51%) legalább felére csökkent havonta a fejfájásos napok száma: bár kórházi betegeknél egy kissé kevésbé, mint az ambuláns betegeknél, de a különbség itt sem volt szignifikáns (51% vs 54%, P=0,8393). A tanulmány szerzői végül megállapították, hogy ezeknél a betegeknél az anti-CGRP gyógyszerek hatásosak – függetlenül a detoxikálási programtól, persze további vizsgálatok szükségesek az eredmények végleges igazolásához.
Dr. Alan M. Rapoport (University of California Los Angeles, a Neurology Reviews főszerkesztője, az International Headache Society, IHS leköszönő elnöke) kommentárjában a tanulmány kialakításának két jelentős korlátozó tényezőjére hívta fel a figyelmet. Ez egyik az, hogy a két betegcsoportot teljesen másképp detoxikálták: az egyik csoportnál a kórházban azonnali méregtelenítést végeztek, így a betegek a preventív szerek elkezdése előtt semmiféle gyógyszert nem kaptak. A betegek másik (ambuláns) csoportjának azt javasolták, hogy álljanak le a gyógyszerekkel. Ilyen módon nem tudjuk, hogy ezek a betegek hirtelen abbahagyták a gyógyszereket (azonnal méregtelenítettek), vagy sem? Nagyobb hiba, hogy a két csoportba nem randomizálva kerültek be a betegek, ezért egy csomó más változót is figyelembe kellene venni.
Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy egyre több bizonyíték szól amellett, hogy a monoklonális antitest kezelés alkalmas a fájdalomcsillapító-túladagolásból származó fejfájás kezelésére – függetlenül a méregtelenítési stratégiától; „mióta a monoklonális antitestek a rendelkezésünkre állnak, hatásuk akkor is igen jó, ha nem történt teljes detoxikálás”. Felhívta a figyelmet a Carlsen és munkatársai (Danish Headache Center, Koppenhága) által jegyzett tanulmányra, akik 3 hasonló gyógyszerrel végzett vizsgálat (preventív kezelés detoxikálással, preventív kezelés detoxikálás nélkül, detoxikálás 2 hónap múlva elkezdett preventív kezeléssel) eredményeit ismertették.
Forrás:
Pass W. Anti-CGRPs effective for medication overuse headache, regardless of detox strategy. Medscape Medical News. February 26, 2022.
Pensato U, Baraldi C, Favoni V, et al. Real-life assessment of erenumab in refractory chronic migraine with medication overuse headache. Neurological Sciences. July 2021. 43(Suppl 1):3. DOI:10.1007/s10072-021-05426-5
Pensato U, Baraldi C, Favoni V, et al. Detoxification vs non-detoxification before starting an anti-CGRP monoclonal antibody in medication overuse headache. Cephalalgia. First published February 9, 2022. https://doi.org/10.1177/03331024211067791
Carlsen LN, Munksgaard SB, Nielsen M, et al. Comparison of 3 treatment strategies for medication overuse headache. A randomized clinical trial. JAMA Neurol. 2020;77(9):1069-1078. doi:10.1001/jamaneurol.2020.1179
Magyar M, Hajnal B, Gyüre T, Ertsey C. Orv. Hetil. 2015, 156(30): 1195-1202. https://doi.org/10.1556/650.2015.30209