Atropin szemcseppek a gyermekkori myopia progressziója ellen
A 0,05%-os atropin szemcseppek hatékonyan csökkentették a gyermekek rövidlátásának progresszióját és szemtengelyük megnyúlását.
A gyermekkori rövidlátást gyakran a szemtengely megnyúlása okozza. A folyamatba való korai beavatkozás bizonyos módozatai lassítják a szemtengelyhossz növekedését és ezáltal a rövidlátás progresszióját.
James Loughman (Centre for Eye Research Ireland, Dublin, Írország) és munkatársai a JAMA Ophthalmology január 9-énonline megjelent közleményükbena 24 hónapos MOSAIC (Myopia Outcome Study of Atropine in Children) vizsgálat 3 éves eredményeinek másodlagos elemzését végezték el, hogy ellenőrizzék a különböző atropin-koncentrációk hatékonyságát és biztonságosságát 6-16 éves, korábban nem kezelt, ≤ -0,50 dioptria (D) szférikus egyenértékkel rendelkező gyermekeknél.
Elemezték 199 európai rövidlátó gyermek adatait (átlagéletkor 13,9 év; 60,8% lányok), akiket véletlenszerűen osztottak be az 1. csoportba (éjszakai placebo 2 évig, majd 0,05%-os atropin szemcsepp 1 évig; n = 66) vagy a 2. csoportba (éjszakai 0,01%-os atropin szemcsepp 2 évig, majd újabb véletlenszerű beosztás szerint éjszakai placebo, kúpos placebo vagy kúpos 0,01%-os atropin szemcsepp 1 évig; n = 133).
Az éjszakai és a placebocsoportot az elemzés céljából egyetlen kezelési csoportként egyesítették.
Az elsődleges kimenetelként a rövidlátás progressziójának megfigyelt változásait tekintették, amelyeket a szférikus ekvivalens refrakció és a tengelyhossz segítségével értékeltek a 24. hónaptól a 36. hónapig.
A 0,01%-os atropin, majd placebo csoportban a gyermekek nagyobb szférikus ekvivalens progressziót (korrigált különbség -0,13 D; P = 0,01) és tengelyhosszúságot (korrigált különbség 0,06 mm; P = 0,008) mutattak, mint a placebo, majd 0,05%-os atropin csoportban. A placebo, majd 0,05%-os atropin csoportban a gyermekeknél szintén kisebb volt az axiális megnyúlás (P = 0,04), mint a 0,01%-os atropin, majd 0,01%-os atropin csoportban. A 0,05% atropint használó résztvevők közül 15% számolt be homályos közeli látásról és 8% fotofóbiáról, míg a 0,01% atropin, majd 0,01% atropin szűkítő csoportban 3% számolt be homályos közeli látásról és 0% fotofóbiáról.
A nemkívánatos események ellenére a placebót, majd a 0,05%-os atropint alkalmazó csoportban egyetlen résztvevő sem szakította meg a kezelést, 92%-uk befejezte a 36 hónapos vizsgálatot, és 81%-uk tartotta magát a kezelési rendhez.
A 24 hónapos MOSAIC vizsgálat másodlagos elemzése szerint a 0,05%-os atropin szemcseppek hatékonyabban kontrollálták a rövidlátás progresszióját és a tengelynyúlást, mint a placebo szemcseppek, annak ellenére, hogy néhány résztvevőnél homályos látást és fotofóbiát okoztak.
A korlátozások közé tartozott a 3. évben a kezelési csoportok kisebb mintanagysága és a 0,01%-os atropinról placebóra vagy kúpos adagolásra áttérő résztvevők lehetséges átviteli hatásai. Mivel a vizsgálatból hiányzott a kezeletlen kontrollcsoport, a rebound myopia progresszióját csak a 0,01%-os atropin, majd a placebo csoport várható 3. évi eredményei alapján lehetett mérni. A résztvevők életkora a 3. év során befolyásolhatta az atropin abbahagyásakor tapasztalható myopia progresszió (bumeráng hatás) kimutatásának képességét.
Forrás:
Loughman J, Lingham G, Nkansah EK, et al. Efficacy and Safety of Different Atropine Regimens for the Treatment of Myopia in Children: Three-Year Results of the MOSAIC Randomized Clinical Trial. JAMA Ophthalmol. Published online January 09, 2025. doi:10.1001/jamaophthalmol.2024.5703