Automatikus inzulinadagolás
Az 1-es típusú diabéteszben szenvedőknek akár 3 hónapos szabadságot biztosít egy új típusú inzulinadagoló rendszer.
A European Association for the Study of Diabetes (EASD) 2015 szeptemberi konferenciáján Stockholmban Dr. Lalantha Leelarathna diabetológus (Central Manchester University Hospitals NHS Foundation Trust, UK) adta elő a closed loop (zárt hurok) inzulinadagoló rendszer, másképpen „mesterséges béta-sejt” használatával kapott legújabb eredményeket: a vércukorszint szabályozása pontosabb lett és csökken a hipoglikémiák aránya. Ugyanebben az időben a New England Journal of Medicine publikálta is a tanulmányt (Thabit).
Az adatok két 12 hetes, multicentrikus, randomizált, kontrollált vizsgálatból származnak: az egyikben 33 felnőtt folyamatosan viselték a készüléket, a másikban 25 gyermek és serdülő vett részt, akik csak éjszaka viselték a készüléket. A vizsgálatok a „mesterséges hasnyálmirigy” kutatás számos kérdésében elsőnek mondhatók: ez a vizsgálat az eddigi leghosszabb, elsőként viselték a készüléket a betegek minden ellenőrzés nélkül (és bármilyen geográfiai környezetben), nem ellenőrizték távolból sem a vércukorértéküket, korlátlanul táplálkozhattak és végezhettek fizikai munkát. A „bionikus hasnyálmiriggyel” ellentétben – mely inzulint és glukagont egyaránt tartalmaz – ebben a „mesterséges béta-sejt” rendszerben egyedül inzulin van olyan inzulinpumpával és érzékelőkkel, melyek az európai kereskedelemben egyaránt kaphatók (Sooil és Abbott).
Mindkét vizsgálat azonos, egyénileg adaptálható algoritmusokat használt: az algoritmus 12 percenként számolt, és drót nélkül értesítette az infúziós pumpát. Felnőtteknél hibrid zárt hurkot használtak, a résztvevők felbecsülték saját szénhidrát fogyasztásukat és a standard bolus kalkulátor segítségével adagolták az étkezés előtt az inzulint. Dr. Thabit szerint a fejlesztés alatt álló mesterséges hasnyálmirigy rendszerek megkívánják a használótól többek között a szénhidrát számítást, de a zárt hurok rendszer kompenzálja a hibát, ha a beteg esetleg rosszul számolt. A felnőttek kiindulási HbA1c szintje 7.5% és 10% között volt, a 6-16 éves gyermekeké 10% alatt volt. Mindkét vizsgálatban ugyanazok a résztvevők zárt hurok és érzékelővel ellátott pumpakezelésben részesültek 12 hétig, egy kimosási (washout) periódus közbeiktatásával. Elsődleges végpont időarányosan a felnőtteknél 70-180 mg/dl (3,88 mmol/l - 10,00 mmol/l) vércukorszint, gyermekeknél és serdülőknél a 70-145 mg/dl (3,88 mmol/l – 8,05 mmol/l) vércukorszint volt. (Utóbbiaknál alacsonyabb a felső érték, mert a posztprandiális értéket nem számolták).
Felnőtteknél statisztikailag szignifikánsan, 11%-kal emelkedett azon zárt hurok rendszert használók száma, akiknél ez az elvárt végpont teljesült (68% vs 57% az inzulin-pumpát használók esetén, p<0,001), a gyermekeknél ez kb. 25%-kal emelkedett (60% vs 34% az előbbi sorrendben, p<0,001). Zárt hurok használata esetén az átlagos vércukorszint 157 mg/dl (8,72 mmol/l) a kontroll személyek 168 mg/dl-jéhez (9,33 mmol/l) képest (p<0,001). A gyermekek-serdülők körében pedig 146 mg/dl (8,11 mmol/l) volt a 176 mg/dl (9,77 mmol/l) helyett (p<0,001). A hosszú időtartamú mesterséges pancreas vizsgálatokhoz szükséges HbA1c értékek szignifikánsan csökkentek a zárt hurok használata esetén felnőtteknél 7,6%-ról 7,3%-ra, és a kontroll időszakban változatlanul maradtak (p=0,002), míg gyermekek esetén az érték 7,8%-ról 7,6%-ra csökkent, ami nem szignifikáns (p=0,17). Mesterséges pancreas esetén – felnőtteknél szignifikánsan, gyermekeknél nem szignifikánsan - jóval kevesebb volt az 50 mg/ml (2,77 mmol/l) alatti cukorértéken eltöltött idő a kontrollokhoz képest. Összesen 3 súlyos hipoglikémiát láttak, de éppen akkor, amikor a zárt hurok rendszer nem működött.
Dr Thabit szerint az eljárás glukagon nélkül is működtethető, és mivel jóval egyszerűbb a bionikus pancreasnál (amihez kétkamrás készülék szükséges), az egyetlen hormont tartalmazó rendszer hamarosan meg fog jelenni a piacon. A pumpa és a folyamatos vércukorszint monitor (CGM, continous glucose monitor) már hozzáférhető Európában.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
1. Medscape Medical News > Conference News