Az Alzheimer-kór korai jelei kimutathatók a liquorból
Feltehetően az immunrendszer is szerepet játszik az Alzheimer-kór kialakulásában, amit az is mutat, hogy évekkel a betegség megjelenése előtt gyulladásos fehérje jelenik meg a liquorban.
Mind ez ideig keveset tudtunk arról, hogy az immunrendszer milyen szerepet játszik az Alzheimer-betegség létrejöttében. Müncheni kutatók most azt találták, hogy a betegségre való hajlam megléte esetén már a demencia válható kialakulása előtt akár hét évvel is korai immunválasz észlelhető a később megbetegedők agyában.
Az eredmények azt mutatják, hogy Alzheimer-betegség eseteiben az agyban zajló gyulladásos folyamat gyorsan halad előre, és a demencia prekurzorának tekinthető. A gyulladásos folyamatnak megfelelő immunválaszok a liquor egyik fehérjéjének kimutatásával vizsgálhatók, ami lehetőséget nyújt a betegség progressziójának nyomonkövetésére. A vizsgálat eredményeit a Science Translational Medicine című lapban tették közzé.
A dr. Christian Haass és dr. Michael Ewers vezetette munkacsoport az agyi immunválasz erősödését mutatta ki a liquorban lévő TREM2 fehérje detektálása alapján. Az agyi mikroglia által termelt TREM2 szintje alapján az aktivitásra következtethetünk. Az Alzheimer-betegség örökletes formáiban a demencia kialakulásának időpontja meglehetősen pontosan előre jelezhetú. Ennek ismeretében a szakemberek akár évekkel a tünetek megjelenése előtt figyelemmel kísérhetik a TREM2-szintek emelkedését.
A mikroglia aktivitását nem az Alzheimer-betegségben ugyancsak kialakuló plakkoknak nevezett amiloid depozitumok serkentik, hanem az agyi sejtek pusztulása. A mikrogliának protektív funkciója lehet, ami azonban leáll, ahogyan a betegség előrehalad. Ennek ismeretében reménykeltő lehet olyan szerek keresése, amelyek képesek fokozni a mikroglia aktivitását.
A vizsgálatba 127 olyan személyt vontak be, akinél genetikai hajlam állt fenn Alzheimer-betegség kialakulására. A résztvevők átlagéletkora 40 év volt, nagy többségük nem mutatta demencia jeleit, vagy csak enyhe kognitív károsodásban szenvedett. A vizsgálat az egész világra kiterjedő úgynevezett DIAN (Dominantly Inherited Alzheimer Network) projekt részét képezte.
Dr. Ewers szerint nagyon sok a hasonlóság az Alzheimer-betegség örökletes formája és az úgynevezett sporadikus variáns között, ami jóval gyakrabban fordul elő. A TREM2 ennél fogva biomarkerként lehet használható az immunaktivitás nyomonkövetésében az Alzheimer-betegség progressziója során, függetlenül attól, hogy genetikai eredetű esetről van-e szó vagy sem. A TREM2 ugyanakkor terápiás markerként is szolgálhat a gyógyszeres kezelésre adott válasz monitorozásában, aminek felderítésére természetesen jövőben további vizsgálatok szókségesek.