Az amerikaiak többsége megbízik orvosában
Egy 70 oldalas nagy felmérés azt tanusítja, hogy a legtöbb megkérdezett amerikai állampolgár bízik orvosában - és csak kevés fenntartása van vele szemben.
A 2019. augusztus 2-án a Washington D.C. székhelyű nonprofit, pártsemleges Pew Reasearch Center kiadványában megjelent tanulmány szerint a megkérdezettek csaknem háromnegyede (74%-a) pozitívan vélekedik az orvosokról, de a bizalom nem terjed ki az esetleges tévedésekre, érdekellentétekre, illetve az orvoslás átláthatóságára. (Válaszadási arányok: többnyire pozitív 74%, egyik sem 18%, inkább negatív 8%). A kutatók találomra kiválasztott 4464 amerikai felnőtt véleményét értékelték 2019 januárjában. A kérdések a tudományos kutatások három nagy területét érintették: orvoslás, táplálkozás és környezet.
A táplálkozással kapcsolatban a dietetikusokban jobban bíznak, mint a táplálkozástudományi kutatókban, az iparral való esetleges kapcsolat okán. A környezetvédelemben dolgozó szakértők felé is bizalommal viseltetnek az amerikai polgárok, de bizalmuk függ attól, mely pártra szavaznak. A lakosság 84%-ának meglehetősen bízik („fair amount’) a katonai tudományok művelőiben. A gyógyítás területén a gyakorló orvosokban nagyobb a bizalmuk, mint a kutatásokat végzőkben. A tanulmányt vezető szerző, Dr. Cary Funk (a Pew Research Center tudományos igazgatója és szociális kutatója) elmondta, hogy az orvosokba és a dietetikusokba vetett bizalom kimagaslik a többi közül. Ugyanakkor a doktornő kifejtette azt is a Medscape Medical News-nak, hogy „kiterjedt szkepticizmus észlelhető a tudományos tisztességgel szemben”. A gyakorló orvosok nagyobb megbecsülésnek örvendenek, mint a kutatók, mégpedig azért, mert az amerikaiak 57%-a szerint az orvosok idejük nagy részét a betegek állapotának jobbítására fordítják, míg a kutató orvosok csak 35%-ban teszik ezt.
A megkérdezett amerikai polgárok 57%-a azt válaszolta, hogy az orvosok legjobb tudásuk szerint látják el a betegeiket, 49%-uk azt tartja, hogy az orvosaik jó diagnózisokat és kezelési javaslatokat adnak, és a válaszadók csaknem fele (48%) úgy véli, hogy az ő orvosaik minden esetben, vagy legalábbis legtöbbször tisztességes és megfelelő kezelést szolgáltatnak. Véleményük szerint a kutatóorvosoknak csak 32%-a tárgyalja meg a leleteket kielégítő aprólékossággal betegeivel. A bizalom erősíthető azáltal, ha a beteg független szakértőt is megkérdezhet, így un. második véleményt („second opinion”) is figyelembe vehet.
Annak ellenére, hogy a résztvevők nagyjából pozitívan értékelik orvosaik működését és rátermettségét, ha az átláthatóság és tisztesség került szóba, a válaszok szkeptikusabbá válnak: a válaszadók mindössze 15%-a gondolta úgy, hogy orvosaik és az ipar közötti kapcsolatok átláthatók, és csak 12%-uk vallotta úgy, hogy orvosaik elismerik esetleges tévedésüket és vállalják is érte a felelősséget. Az amerikai feketék és a spanyolok a fehér bőrű lakosoknál jóval nagyobb valószínűséggel gondolják azt, hogy az orvosok kisebb hibákat vagy akár súlyos tévedéseket is elkövethetnek (71%, 63% és 43% az előző sorrendben). Valamivel több republikánus (77%) szemléletű állampolgár áll pozitívan az orvoshoz, mint demokrata (73%), de a demokraták a republikánusoknál jobban bíznak a tudósok objektivitásában és a tudományos módszerekben. Az 50 év fölötti válaszadók inkább bíznak az orvosokban, mint az 50 alattiak (56% vs 42% mondta azt, hogy elégedett a diagnózissal és a kezeléssel). A válaszadók 80%-a nem hiszi, hogy orvosaik egy kevéssé, vagy egyáltalán szembe néznének tévedéseik következményével.
Dr. Robert J. Blendon (közegészségtan professzor, Harvard T.H. Chan School of Public Health, Boston, Massachusetts), - aki társaival 2014-ben átfogó tanulmányt jelentetett meg a New England Journal of Medicine-ben - szerint az állampolgárok saját orvosaikban többnyire megbíznak, orvosaikat jónak tartják, de ez nem jelenti azt, hogy a nemzeti egészségüggyel elégedettek lennének.
Veszélyt jelent az egész népegészségügy számára, ha a betegek bizalmatlanok orvosukkal szemben, mert az dr. Blendon szerint akár oda is vezethet, hogy az állampolgárok nem fogják követni a prevenciós és terápiás előírásokat. Egy jó példa erre a tavasszal kialakult amerikai kanyaró-járvány, mely lényegében abból indult ki, hogy az orvosi eljárásokba és ajánlásokba vetett lakossági bizalom megingott. Dr. Blendon megjegyezte, hogy a bizalom újbóli megerősítéséhez „tisztán kell kezelni az esetleges orvosi tévedéseket és ki kell zárni az egészségügyi iparral való összefüggéseket.”
Forrás:
1. Medscape Medical News
2. Pew Research Center
3. N Engl J Med