Az antibiotikumok adagja gyakran túl alacsony a hemodializált betegekben
A Clevelandi Klinika intenzív osztályán folyamatos veno-venózus hemodialízisben (CVVHD) részesülő betegek mintegy 20%-ában túl alacsony volt az antibiotikumok dózisa.
A CVVHD mesterségesen javítja a kreatinin clearence-t; a klinika irányelvei szerint ilyenkor kompenzációképpen növelni kell az antibiotikumok dózisát. Ez nem történt meg minden esetben a Clevelandi Klinika 42 betegénél, és másutt is ez a helyzet – mondta Marianna Fedorenko, PharmD, farmakológiai rezidens, a kutatás vezetője.
A klinika azóta már beépített egy figyelmeztetést az elektronikus egészségügyi adatbázisba, amely figyelmezteti a gyógyszert felíró orvosokat, hogy a betegen CVVHD-t végeznek.
A hibát valószínűleg a rossz kommunikáció okozta. Az intenzív osztály stresszes légkörében a rezidensek, a nefrológusok és a gyakornokok feltehetően nem tudták, amikor gyógyszert rendeltek a betegnek vagy megváltoztatták a dózist, hogy a beteg CVVHD-n van. „A dialízis során számos alkalommal döntően fontos a kommunikáció. Ezek a betegek több figyelmet igényelnek, mint sok más intenzív osztályos beteg” – mondta dr. Fedorenko.
A betegek többségének veseelégtelensége volt, és presszorokat kaptak s mechanikusan lélegeztették őket; jelentős részük valószínűleg szeptikus állapotban volt. A vizsgálók először 24 órás intenzív osztályos tartózkodás után nézték meg, hogy mennyi antibiotikumot kapnak. A vancomycint és az aminoglikozidokat – amelyek adagját a vérszinttől függően kell beállítani – kizárták a vizsgálatból.
A 42 beteg összesen 209 napig kapott antimikróbás szereket; volt, amelyik több antibiotikumot is kapott. A medián CVVHD áramlási sebesség 26 ml/kg/óra volt. A vizsgálat ideje alatt a betegek mintegy fele meghalt. Összesen a 209 nap 78%-ában (163 nap) tettek eleget a Clevelandi Klinika irányelveinek megfelelő antibiotikum adagolásnak, a többi napon a szükségesnél kisebb dózist alkalmaztak.
Ez különösen a ciprofloxacin, az ampicillin/sulbactam és a meropenem esetében volt probléma. Kevesebb baj volt a Zosynnal (piperacillin/tazobactam), dr. Fedorenko szerint azért, mert az orvosoknak több tapasztalatuk van ezzel a gyógyszerrel.
A problémát 20 óra (medián érték) alatt vették észre és korrigálták, de egyes betegek a CVVHD alatt végig kisebb dózist kaptak.
A hibák a munkanapokon voltak gyakoribbak. „Valószínűbb, hogy a betegek ezeken a napokon kezdik el a CVVHD-t, s ilyenkor gyakoribbak a hibák – ez a hipotézisem” – mondta dr. Fedorenko.
Forrás: Internal Medicine News